Svet

ZDA bodo še naprej iskale "mednarodno koalicijo" za Sirijo

STA
30. 8. 2013, 08.24
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

ZDA še naprej iščejo "mednarodno koalicijo" za posredovanje v Siriji zaradi domnevne uporabe kemičnega orožja, čeprav je britanski parlament v četrtek zvečer zavrnil, da bi pri tem sodelovala tudi Velika Britanija, je danes na Filipinih izjavil ameriški obrambni minister Chuck Hagel.

Reuters

"Naš pristop je, da nadaljujemo v iskanju mednarodne koalicije, ki se bo odzvala skupaj," je dejal na novinarski konferenci v Manili, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ni sicer nakazal, katere države so pripravljene sodelovati v tovrstni mednarodni koaliciji "voljnih". Je pa s tem nakazal, da ZDA vendarle ne mislijo iti same v posredovanje proti sirskemu režimu Bašarja al Asada, kot so to minulih dneh nakazovali nekateri drugi predstavniki ameriške administracije.

Obrambni minister ZDA je dejal, da spoštuje odločitev britanskega parlamenta, da Velika Britanija ne bo sodelovala v kakršnikoli vojaški akciji v Siriji. "Gre za odgovornost vsake države, da sprejema lastne odločitve," je dejal.

"Nadaljujemo posvetovanja z Britanci in z vsemi našimi zavezniki. To vključuje tudi poti, kako bi se skupaj odzvali na ta kemični napad v Siriji. (...) Ne poznam veliko odgovornih vlad na tem svetu, če sploh katero, ki se niso ostro odzvale proti uporabi kemičnega orožja proti nedolžnim ljudem," je še dejal Hagel.

Na vprašanje, ali se sirski režim še lahko kako izogne ameriškemu napadu, Hagel ni mogel "ugibati". "Nisem bil obveščen o kakršnih koli spremembah v stališčih Asadovega režima glede katerega koli vprašanja. Delamo v okvirih realnosti, ki jo imamo. Ne ugibam o hipotetičnih rešitvah," je odgovoril ameriški obrambni minister.

Hagel je nadaljeval z obiskom v Manili kljub vse bolj napetemu položaju zaradi Sirije in vse večjimi pripravami ZDA na posredovanje proti Asadovemu režimu, če bo predsednik ZDA tako ukazal. Obrambni minister ZDA je tudi poudaril, da uporaba kemičnega orožja s strani Asadovih sil predstavlja grožnjo ameriški varnosti in tudi zločin proti sirskemu ljudstvu.

Medtem se na vzhodu Sredozemskega morja že zbirajo ameriške ladje, oborožene z manevrirnimi raketami. Ameriški generali so že potrdili, da so pripravljeni izvesti močno obstreljevanje Sirije takoj, ko se bo, če se bo ameriški predsednik tako odločil.