Svet

Umrl hudičev odvetnik Jacques Verges

STA/M.J.
16. 8. 2013, 10.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

V 89. letu starosti je v četrtek v Parizu umrl kontroverzni francoski odvetnik Jacques Verges. Odvetnika, ki je med drugim branil nacističnega vojnega zločinca Klausa Barbieja in mednarodnega terorista Carlosa Šakala, se je prijel vzdevek hudičev odvetnik.

Wikipedia

Vergesa je v četrtek okoli 20. ure izdalo srce. Preminil je v hiši, v kateri je nekoč živel znani filozof Voltaire.

Vodja francoskega pravniškega združenja Christian Charriere-Bournazel je kasneje povedal, da je Verges v zadnjih mesecih močno shujšal in je postajal vse manj mobilen. "Vedeli smo, da je konec blizu, a nismo vedeli, da bo nastopil tako hitro," je pojasnil.

Verges se je rodil leta 1925 na Tajskem očetu, ki je bil francoski diplomat, in vietnamski materi. Kot študent je bil komunist, kasneje pa se je močno zavzemal za osvoboditev Alžirije izpod Francozov. Njegov prvi kontroverzni primer je bila obramba borke za neodvisnost - po mnenju drugih pa teroristke - Djamile Bouhired, s katero se je kasneje tudi poročil.

Sledilo je eno najskrivnostnejših obdobij njegovega življenja, ko je med letoma 1970 in 1978 zapustil ženo in otroka ter izginil. Kaj je v teh letih počel, javnosti ni znano, sam pa je to obdobje nekoč označil kot "temno stran" svojega življenja. Sicer pa je v nekem intervjuju leta 2008 povedal, da se mu zdi "skrajno zabavno", da v sodobni policijski državi "nihče ne more ugotoviti, kje sem bil skoraj deset let".

Kasneje si je Verges ime v javnosti ustvaril predvsem z dolgim seznamom zloglasnih klientov - "njegovi" so bili Barbie, Carlos Šakal, pa nekdanji namestnik iraškega premiera Tarik Aziz ter celo Slobodan Milošević. Ponudil se je tudi, da bi zagovarjal iraškega diktatorja Sadama Huseina, za nemški Spiegel pa je zatrdil, da bi branil celo Adolfa Hitlerja.

Eden njegovih zadnjih odmevnejših primerov je bila obramba njegovega dolgoletnega prijatelja, kamboškega predsednika države v času krvavega režima Rdečih kmerov Khieuja Samphana, ki je bil obtožen zločinov proti človečnosti. Verges je v svojem zaključnem govoru o grozotah v Kambodži dejal, da verzija dogodkov, ki jo predstavlja tožilstvo, zveni kot roman.

Večina Vargesovih klientov je sicer na sodišču izgubila. A je njihov zagovornik vseeno poskrbel vsaj za provokacije, napade na tožilstvo in tudi za to, da je bila javnost dobro obveščena o namenih in razmišljanju njegovih klientov. Po Vergesovem življenju je bil leta 2007 posnet film Odvetnik terorja.