Svet

Snowden proti Nemčiji in drugim zahodnim državam

STA/M.J.
7. 7. 2013, 16.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Zahodne države, ki zanikajo sodelovanje z ameriško Agencije za nacionalno varnost (NSA), dejansko pogosto sodelujejo z njo, je v intervjuju za nemški tednik Spiegel dejal nekdanji pogodbenik NSA Edward Snowden.

Reuters

Ameriški vohuni delujejo z roko v roko z Nemci in večino drugih zahodnih držav, je Snowden dejal v pogovoru z ameriškim kriptografom Jacobom Appelbaumom in režiserko dokumentarnih filmov Lauro Poitras še pred izbruhom afere.

Snowden je razkril, da ameriška agencija opremlja nemške oblasti z uporabnimi orodji za spremljanje in nadzor informacij med Nemčijo in Bližnjim vzhodom.

Sodelovanje s tujimi tajnimi službami je po Snowdenovih besedah koordiniral direktorat za tuje zadeve, ki deluje v okviru NSA. Sodelovanje temelji na dogovoru med agencijo in državami, v skladu s katerim lahko oblasti posamezne države zaščitijo svoje politične voditelje pred javnostjo, če bi prišlo do razkritja, da uporabljene metode predstavljajo grobo kršitev pravice do zasebnosti.

Razkritje o tem, da ZDA vohunijo za svojimi zahodnimi zaveznicami, je med evropskimi državami povzročilo veliko vznemirjenje in postavilo pod vprašaj trgovinska pogajanja med EU in ZDA, ki pa se bodo v ponedeljek vendarle začela.

Avstrijski predsednik Heinz Fischer je medtem sporočil, da avstrijski uradniki pretekli teden niso preiskali letala bolivijskega predsednika Eva Moralesa. Slednje je moralo pristati na dunajskem letališču, potem ko so Španija, Italija, Francija in Portugalska zaprle svoj zračni prostor zaradi suma, da je na krovu Moralesovega letala Snowden, ki ga ZDA iščejo zaradi objave zaupnih podatkov.

"Nekdo od letališkega osebja je po pristanku vstopil v letalo, da bi se pozanimal o tehničnih težavah," je dejal avstrijski predsednik Heinz Fischer. Član letališkega osebja naj bi ob vstopu v kabino izvedel, da je napaka že odpravljena, hkrati pa je videl, da v letalu ni nikogar. "Ni pogledal pod sedeže. Dejansko ni bilo formalnega pregleda, a razvidno je bilo, da na letalu ni bilo nikogar," je dogajanje na letalu razložil Fischer.

Na vprašanje, ali to pomeni, da Avstrijci niso pregledali letala, je Fischer dejal, da ni bilo forenzičnega pregleda, saj v skladu z mednarodnim pravom za to ni obstajal noben razlog. "Predsednikovo letalo velja za ozemlje njegove države, zato ga ne moremo kar tako pregledati," je še dejal Fischer.

30-letni Snowden se še naprej nahaja na letališču Šeremetjevo, kjer je že dva tedna. Potem ko je poslal prošnjo za azil 21 državam, so Venezuela, Nikaragva in Bolivija izrazile pripravljenost, da mu podelijo azil.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij