Svet

Bomo le prišli do dna davčnih oaz

STA/M.J.
18. 6. 2013, 12.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je za vrh skupine G8, ki ga na Severnem Irskem gosti britanski premier David Cameron, pripravila poročilo o možnostih izmenjave finančnih informacij, s katerimi bi okrepili boj proti davčnim utajam.

Reuters

Cameron je na vrhu predlagal načrt, s katerim bi davčne oaze prisili v izmenjavo informacij. Britansko predsedstvo G8 se namreč zavzema za potrditev globalnih standardov avtomatične izmenjave podatkov med davčnimi oblastmi po svetu, tudi z vsemi davčnimi oazami, poročajo tuje tiskovne agencije.

OECD je v poročilu predlagala, da države sprejmejo splošen in relativno standardiziran zakonodajni okvir, ki bi omogočal hitro pogajanje pri bilateralnih dogovorih o izmenjavi informacij. "Davčne utaje so svetovni problem, ki potrebuje globalno rešitev," v poročilu opozarja OECD. V primeru, da ukrepi ne bodo usklajeni med državami, bi ti le stežka pomagali pri odpravi težav.

Predlaga tudi, da se države pri odkrivanju davčnih utaj ne osredotočajo le na preverjanje stanja na bančnih računih, temveč so pozorne tudi na ostalo premoženje. Ob tem niso izpustili niti vloge bank pri pregonu davčnih utaj. Banke lahko pri tem pomagajo predvsem z zagotavljanjem kakovostnih informacij.

Na Severnem Irskem se bo sicer danes sklenil dvodnevni vrh skupine G8. V ospredju vrha so poleg ukrepov za učinkovitejše pobiranje davkov tudi ukrepi za sprostitev svetovne trgovine in večja preglednost, ki bo zmanjšala korupcijo. Na političnem področju je v ospredju sirska kriza.