Svet

Obama bo sirskim upornikom zagotovil orožje

STA / S.R.
14. 6. 2013, 09.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Namestnik svetovalca za nacionalno varnost ZDA Ben Rhodes je v četrtek napovedal, da bodo ZDA upornikom v Siriji zagotovile neposredno vojaško pomoč.

Reuters
Sirski uporniki se lahko nadejajo boljšega orožja.

Rhodes podrobnosti ni razkril, sprememba ameriške politike pa je posledica ugotovitve, da je režim sirskega predsednika Bašarja al Asada uporabil kemično orožje. Obama je doslej že velikokrat ponovil, da bo uporaba kemičnega orožja s strani režima tista točka, ki bo spremenila ameriško politiko. ZDA so doslej sirskim upornikom poleg politične podpore zahtevi za Asadov odstop dostavljale hrano, zdravila in drugo opremo, ne pa orožja in streliva.

Obamova odločitev je prišla po tednu dni proučevanja obveščevalnih informacij, odločilna pa naj bila potrditev francoskih obveščevalcev, da je Asadov režim v zadnjem letu dni večkrat v manjšem obsegu uporabil kemično orožje, med drugim sarin, zaradi česar je umrlo 150 ljudi. V dveh letih državljanske vojne je po zadnjih podatkih Združenih narodov v Siriji doslej umrlo 93.000 ljudi.

Rhodes je dejal, da bodo z novimi ukrepi, ki bodo večji po obsegu in vsebini, kot so bili dosedanji, skušali povečati učinkovitost opozicijskih sil, ki so se znašle v škripcih, saj je režim spet prevzel vojaško pobudo tudi ob pomoči libanonske šiitske milice Hezbolah.

Ameriški predsednik je doslej okleval s pomočjo v orožju, saj ni želel, da se mu ponovi Afganistan, ko so ZDA zalagale z orožjem islamistične upornike proti Sovjetski zvezi, njihovi nasledniki pa so leta 2001 porušili stolpnici WTC. Glede orožja je bil razdeljen celoten Obamov kabinet, na koncu pa so zmagali zagovorniki posredovanja na čelu z državnim sekretarjem Johnom Kerryjem.

Tudi njegova predhodnica Hillary Clinton se je zavzemala za večjo vlogo ZDA, njen soprog, nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton pa je v sredo dejal, da se strinja z republikanskim senatorjem iz Arizone Johnom McCainom, da bi morale ZDA upornikom dati več pomoči. McCain, ki je pred kratkim obiskal upornike v Siriji, je odločen zagovornik povečanja pomoči upornikom.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je na četrtkovi novinarski konferenci, še preden je Rhodes novinarje seznanil s spremembo politike, dejal, da se predsednik Obama o izvedbi opcij nacionalne varnosti odloča v skladu z interesi nacionalne varnosti in ne zato, da zadovolji kritike.

Rhodes je še zatrdil, da so ZDA o svoji zadnji odločitvi že obvestile ameriški kongres, ZN in zavezniške države. Obama bo o tem govoril prihodnji teden na vrhu G8, kjer se bo posebej sestal tudi z največjim Asadovim podpornikom, ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.