Svet

Sodišče za nekdanjo Jugoslavijo končuje svoje delo

STA/M.J.
13. 6. 2013, 09.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Predstavniki Mednarodnih sodišč za območje nekdanje Jugoslavije in Ruande (ICTY in ICTR) so v sredo člane Varnostnega sveta ZN seznanili s svojim delom in zagotovili, da se delo kljub različnim zamudam bliža koncu.

Youtube

Za uspeh pa bo potrebna nadaljnja podpora mednarodne skupnosti. Predsednik sodišča za zločine na območju nekdanje Jugoslavije (ICTY) Theodor Meron je dejal, da so bile zamude v določenih postopkih, vendar je sodišče zelo napredovalo.

Sodišče, ki je bilo ustanovljeno pred 20 leti, je vložilo obtožnice proti 161 osebam in le štirje postopki, ki zadevajo glavne zločince, še niso končani. Trije bodo po predvidenem urniku, eden pa namesto decembra 2014 šele julija 2015.

Meron je hkrati tudi predsednik Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča, ki bo nadaljeval delo ICTR in ICTY, potem ko se bo obema iztekel mandat. Zagotovil je, da je vse nared za nemoten prenos vseh funkcij ICTY na haaško vejo mehanizma do 1. julija letos.

Varnostni svet ZN je ta mehanizem postavil decembra 2010 in ob tem pozval ICTR in ICTY, da svoje delo skleneta do konca leta 2014.

Mehanizem za ICTR, ki je bil ustanovljen zaradi pokola 800.000 Tutsijev in zmernih Hutujcev v Ruandi leta 1994, je pripravljen že leto dni.

Predsednik sodišča za zločine na območju nekdanje Jugoslavije (ICTY) Theodor Meron je dejal, da so bile zamude v določenih postopkih, vendar je sodišče zelo napredovalo.

Pred Varnostnim svetom ZN sta nastopila tudi glavna tožilca obeh sodišč. Tožilec ICTY Serge Brammertz je izrazil zadovoljstvo s sodelovanjem Srbije, BiH in Hrvaške, vendar poudaril, da morajo države preiti od besed k dejanjem glede uresničevanja nacionalnih strategij o vojnih zločinih in uresničevanju protokolov o sodelovanju pri preganjanju vojnih zločincev med Srbijo in BiH ter med slednjo in Hrvaško.

Brammertz je dejal, da bodo sodbo v procesu proti Vojislavu Šešlju dobili do 30. oktobra letos, kar je tri mesece kasneje, kot so načrtovali. Procesi za Radovana Karadžića, Ratka Mladića in Gorana Hadžića, ki so bili aretirani kasneje, pa letos ne bodo končani.