Letta je mandat sprejel s pridržkom, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa. "Ta vlada ne bo nastala za vsako ceno, ampak le, če bodo za to izpolnjeni ustrezni pogoji," je po imenovanju dejal Letta. "Dal bom vse od sebe, da bi se to zgodilo, saj Italijani ne morejo več prenašati političnih igric," je poudaril in obljubil, da se bo k italijanskemu predsedniku po posvetovanju s strankami o morebitni podpori vladi vrnil "kakor hitro bo mogoče".
V četrtek se bo Letta, kot je napovedal, posvetoval z vsemi strankami, najprej pa se bo podal k Ljudstvu svobode nekdanjega italijanskega premiera Silvia Berlusconija.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Sicer pa se bo Letta kot premier osredotočil na spopad z visoko stopnjo brezposelnosti ter na institucionalne reforme, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Poudaril pa je še, da si bo močno prizadeval za spremembo usmeritve na ravni EU. Evropske politike so namreč po njegovi oceni "preveč osredotočene na varčevanje, kar ne zadošča več".
46-letni Letta ima precej izkušenj z delom v vladi in velja za zmernega politika, ki bi lahko pripeljal skupaj stranke, da bi Italija dva meseca po volitvah le dobila vlado.
Njegova Demokratska stranka je sicer globoko razdeljena. Del članov podpira oblikovanje koalicije z Berlusconijem, del pa temu odločno nasprotuje. Predsednik Napolitano naj bi bil naklonjen veliki koaliciji med Demokratsko stranko in Ljudstvom svobode.