Zagotovil je, da bodo ZDA storile vse, kar je potrebno, za lastno obrambo in obrambo zaveznikov. Pentagon pa je potrdil, da so v regiji namestili dva rušilca, sposobna sestrelitve severnokorejskih raket.
Kerry se je na provokacije Pjongjanga odzval po pogovorih s kolegom iz Južne Koreje Yun Byung Sejem v State Departmentu. "V zadnjih dneh smo od vlade Severne Koreje slišali izjemno količino nesprejemljive retorike. To kar dela Kim Jong Un je provokativno, nevarno, nepremišljeno in ZDA ne bodo sprejele Severne Koreje kot jedrske države in bodo storile vse, kar je potrebno, za lastno obrambo in obrambo zaveznikov," je povedal Kerry.
Pjongjang je v torek sporočil, da bo ponovno zagnal ustavljeni jedrski reaktor v kompleksu Yongbyon, ki lahko proizvaja plutonij za jedrske bombe. Reaktor je zaprt od leta 2007, ko je Pjongjang izposloval nekaj več mednarodne pomoči v zameno za prekinitev jedrskih dejavnosti.
Pentagon je na to zadnjo provokacijo odgovoril z namestitvijo dveh rušilcev z vodljivimi raketnimi izstrelki, ki sta sposobna sestreliti rakete iz Severne Koreje.
Zadnji val provokacij Pjongjanga se je začel s tretjim jedrskim poskusom februarja, zaradi česar so Združeni narodi sprejeli dodatne sankcije. Kim Jong Una je to razjezilo in Severna Koreja je doslej med drugim zagrozila z jedrskim napadom na ZDA, raketnimi napadi na ameriška oporišča v Tihem oceanu ter prekinitvijo komunikacij in obnovo vojne z Južno Korejo.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon se je med obiskom Andore v torek odzval na napoved o zagonu jedrskega reaktorja s pozivom, da je neumnosti sedaj počasi dovolj. "Jedrske grožnje niso igra. Agresivna retorika in vojaško napihovanje podžigata strah in nestabilnost ter povzročata nasprotne ukrepe," je dejal.
Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je pozval Rusijo in Kitajsko, naj uporabita svoj vpliv in prepričata Pjongjang h končanju provokacij. ZDA sicer poleg besed uporabljajo tudi dejanja od napotitve jedrskih bombnikov B-25 in B-2 na vaje blizu Severne Koreje in nazadnje s prerazporeditvijo dveh rušilcev.
"Rušilca Decatur in John McCain sta nameščena za odgovor na grožnjo izstrelkov proti ZDA in proti zaveznikom," je dejal tiskovni predstavnik Pentagona George Little. Ukrepi Pentagona so namenjeni tudi pomirjanju zaveznikov - Južne Koreje in Japonske -, da so ZDA zavezane njihovi obrambi pred grožnjami Pjongjanga.
V ZDA sicer še vedno ni pretirane skrbi zaradi nepredvidljivega obnašanja Severne Koreje. Analitiki menijo, da gre za utrjevanje javne podobe novega mladega voditelja in za pritisk na ZDA, da sprejmejo dvostranske pogovore o pomoči v zameno za prekinitev provokacij. Tiskovna predstavnica State Departmenta Victoria Nuland je zadnjo provokacijo Severne Koreje označila za alarmantno, vendar dodala, da je od besed o namenu do izvedbe dolga pot.