"Da, to se je dokazalo skozi ciprsko krizo," je dejal. "Celotno turbulentno dogajanje ni imelo nikakršnega vpliva na druge države v južni Evropi," je dodal.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Schäuble je ob tem opozoril, da je bilo v začetku lanskega leta, ko so bile v Grčiji predčasne parlamentarne volitve, popolnoma drugače. Tedaj je namreč zaradi negotovega položaja v Atenah prišlo do rasti obrestnih mer na državne obveznice več držav južne Evrope, je spomnil.
"Finančni trgi so zaznali, da smo zdaj bolje pripravljeni. Dosegli smo kar precej," je optimističen.
Povedal je tudi, da je proti razmišljanju, da bodo posamezne države zapustile območje evra. "Kar je pomembneje, je, da smo dovolj močni, da lahko vse obdržimo na tem čolnu," je dejal.
Nemški finančni minister je spregovoril tudi o načinu reševanja Cipra, pri čemer se je distanciral od izjave šefa evroskupine Jeroena Dijsselbloema, da bi moral dogovor o pomoči Cipru, ki bo obremenil velike lastnike delnic, obveznic in depozitov, postati model za reševanje bank v Evropi v prihodnje.
"Ciper je in bo ostal poseben primer," je zatrdil. "Denarne vloge v Evropi so varne," je dodal.
Po njegovih besedah sta bili glavni problem Cipra dve banki, ki nista bili več solventni, Nikozija pa ni imela dovolj sredstev, da bi jamčila za depozite.
"Prav zato so morale na koncu pomagati evrske države," je pojasnil. "V evroskupini smo se skupaj odločili, da strošek reševanja prevzamejo tudi tisti, ki so pomagali povzročiti krizo," je sklenil.