Jabolko spora med nemško Cerkvijo in inštitutom je bila objava internih cerkvenih dokumentov. To naj bi Cerkev ovirala, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Skupina s Pfeifferjem na čelu je preiskavo zlorab, ki med drugim zajema analizo dokumentov iz cerkvenih arhivov, prevzela leto 2011, nemška škofovska konferenca pa jo želi sedaj nadaljevati, vendar z novim partnerjem. Tudi skupina Pfeifferja je zatrdila, da bo nadaljevala z delom, četudi brez podpore duhovščine.
Predstavniki žrtev cerkvenih zlorab in kritični laiki so prekinitev sodelovanja označili za slab zank. Tudi nemška pravosodna ministrica Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, ki prihaja iz vrst liberalcev (FDP), je kritično pripomnila, da bi moralo do preiskave več desetletij trajajočih spolnih zlorab otrok in mladostnikov v ustanovah Katoliške cerkve priti že zdavnaj. Od Cerkve je zahtevala obrazložitev prekinitve sodelovanja z inštitutom ter obtožb o cenzuri in oviranju dela preiskovalcev.
Katoliška cerkev se je s preiskavo odzvala na škandale o spolnih zlorabah, ki so jo pretresli leta 2010. Spolno zlorabe s strani župnikov in drugih pripadnikov duhovščine predvsem med letoma 1950 in 1980 naj bi s preiskavo znanstveno analizirali, s tem pa preprečili prihodnje zlorabe in vrnili zaupanje v Cerkev. Preiskava naj bi trajala do leta 2014 in med drugim zajela pregled več sto tisoč datotek.
Zastopniki žrtev so preiskavo zlorab zahtevali tudi v nemškem bundestagu. "Katoliška cerkev je očitno s preiskavo preveč obremenjena," so razložili pri združenju žrtev cerkvenih zlorab Eckiger Tisch. Sedaj bo morebiti po zgledu Nizozemske bundestag imenoval posebno komisijo, ki bo preiskala zlorabe.