Ameriški predsednik Barack Obama je dogovor pozdravil, predstavniški dom pa bo o njem glasoval danes ali v sredo.
Z zakonom, za katerega se je republikanska manjšina v senatu izpogajala z Belo hišo, želi senat ustaviti večino povišanj davkov in preložiti avtomatično zmanjšanje porabe.
Tako preprečuje, da bi se povečali davki srednjemu sloju, oziroma določa, da bodo višji za poročene pare, ki imajo na leto dohodek večji od 450.000 dolarjev, oziroma posameznike, ki imajo dohodek večji od 400.000 dolarjev, poroča ameriška tiskovna agencija AP.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Za dva meseca so tudi blokirali proračunsko porabo, podaljšali podporo za brezposelnost tistim, ki so dlje časa brezposelni, preprečili 27-odstotni padec plačil zdravnikom iz sistema zdravstvenega zavarovanja za starejše (medicare) in preprečili porast cen mleka. Preprečili so tudi povišanje plač članom senata za 900 dolarjev, ki naj bi stopilo v veljavo marca.
Obama je sprejetje zakona že pozdravil in dejal, da so storili prav, k takojšnjemu sprejetju pa je pozval tudi predstavniški dom, v katerem imajo sicer večino republikanci. Da bi zakon stopil v veljavo, ga mora nato podpisati še Obama.
Ker ni bilo dogovora med republikanci in demokrati, so ZDA sicer danes "tehnično" padle v fiskalni prepad z višjimi davki in nižjo proračunsko porabo. Ob šestih zjutraj po srednjeevropskem času so tako potekle davčne olajšave, sprejete v času predsednika Georgea Busha mlajšega, v veljavo pa so stopili proračunski varčevalni ukrepi, vredni 110 milijard dolarjev na leto. Vendar pa verjetno le začasno in brez večjih posledic, saj je senat danes že potrdil omenjeni zakon, ki ga mora potrditi še predstavniški dom.