Najbolj iskana delovna sila so srednje medicinske sestre, bolničarji-negovalci, gospodinje-oskrbovalke in kuharji. V Domu upokojencev (DU) Ptuj so lani do septembra imeli 563 razpisov, zaposlili so okoli 130 sodelavcev. Konstantno imajo odprte razpise za med 20 in 30 delovnih mest, največ iščejo medicinske sestre (srednje in diplomirane), gospodinje, strežnice in bolničarje.
"Želimo si predvsem kader z izkušnjami. Ljudje, ki imajo radi to delo, s stanovalci zgradijo odnos in delijo toplino. Danes ljudje pri iskanju dela gledajo na več dejavnikov, med najpomembnejšimi so plača in delovni pogoji. Glede na podatek, da je bilo doslej pod ali z minimalno plačo 42 odstotkov naših zaposlenih, je jasno, da plača pri zaposlitvi ni bila ravno najboljša motivacija," je povedala direktorica DU Ptuj Vesna Šiplič, ki računa, da bo plačna reforma to popravila. V nasprotnem primeru lahko v domu čez štiri, pet let računajo še na večji kadrovski deficit. "Pred upokojitvijo so sodelavci, ki so celo življenje delali na področju socialne oskrbe, nekateri celotno delovno dobo pri nas. Mladih dejavnost ne zanima, priložnosti iščejo drugje. Kadrovske vrzeli poskušamo krpati z izobraževanjem sodelavcev, za kar smo pridobili tudi finančno pomoč države. Lani smo do poklica srednja medicinska sestra pripeljali osem sodelavk."
Od marca višje cene
Marca vsako leto se cene domskega varstva usklajujejo z rastjo cen življenjskih stroškov. Pričakovati je manjši dvig, kar bo vplivalo na ceno, ki jo plačujejo uporabniki. Po besedah direktorice DU Ptuj Vesne Šiplič pa povišanje stroškov plač zaradi plačne reforme za zdaj na oblikovanje cene za uporabnike ne bo imelo vpliva. „Do 30. novembra letos bo dvig plač financirala država.“
Eni odhajajo, drugi prihajajo, tretji se vračajo
Pretok delovne sile v Domu upokojencev je tako rekoč stalnica. "Smo imeli primere, da so se naši sodelavci odločili za delo v novih okoljih: bolnicah, zdravstvenih domovih, pri zdravnikih zasebnikih, v trgovinah … Imamo kar nekaj primerov, da so se vrnili, predvsem zaradi dobrih odnosov. Veliko gradimo na spoštljivi komunikaciji in neformalnem povezovanju. Strokovne ekskurzije in druženja so za zaposlene brezplačni, koristijo lahko možnost ugodnega najema počitniških kapacitet, veliko delamo na promociji zdravja. Zaposlenim po ugodnih cenah nudimo frizerske in kozmetične storitve ter masaže. Nadurno delo redno izplačujemo, predvsem pa si prizadevamo za dobre medosebne odnose. Sodelavcem za dva evra v zavodu zagotavljamo zajtrk in malico. Razliko do 7,08 evra, kolikor imamo v javnem sektorju določeno višino regresiranja, jim izplačamo. Tedenske in dnevne počitke zagotavljamo v skladu z zakonodajo, je pa problem delo ob koncih tedna. Če bi imeli več kadra, bi tudi vikende lahko razbremenili. Sedaj je tako, da imajo prost en konec tedna in še enkrat en dan ob koncu tedna. Preostale dela proste dni imajo med tednom."
S tujci si niso veliko pomagali
Z zaposlovanjem tujcev iz držav nekdanje Jugoslavije imajo v DU Ptuj zelo slabe izkušnje. Gre za kader, s katerim so se srečali na kariernih sejmih v državah nekdanje Jugoslavije. "Vsi, ki so prišli, so tudi odšli. Pri nas za vse sodelavce veljajo enaka pravila in nekaterih stvari ni bilo moč tolerirati. Priskrbeli smo jim stanovanje, kar so nam zaposleni znali kdaj očitati in imeli so prav. Zagotovili smo jim tečaj slovenskega jezika, ki ga niso imeli interesa obiskovati. Nekaj tujcev vseeno zaposlujemo, so krasni sodelavci, vendar so to primeri, ko so se sami odločili za življenje in delo v Sloveniji. Menim, da je najpomembnejše, da zagotovimo boljše plače in delovne pogoje predvsem domačemu kadru, potem bomo lahko zanimivi tudi drugim. Stanovalci posebej cenijo pristen in prijazen odnos. Večina sodelavcev je več kot odličnih in vsak od nas je enako pomemben za delovni proces."
![skyshowtime, a1-slovenija, a-1, mobilni-paket, telefon, narocnina, filmi, serije](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2025/02/06/842224dff3b10dcdafb9be033e508e3d/67a478699697c/842224dff3b10dcdafb9be033e508e3d.jpeg)
Slovenija
A1 Slovenija kot prvi v Sloveniji v svojo ponudbo dodaja SkyShowtime
Do konca leta bo v celoti zaživela dolgotrajna oskrba
Za socialno-varstvene zavode bo letos eden največjih izzivov uvajanje storitev dolgotrajne oskrbe. "Večina občin v regiji nas vidi kot partnerje pri izvajanju oskrbe na domu. Nobenemu ne želimo sodelovanja odreči, vendar je veliko neznank. Niso znani cena in pogoji, za marec je napovedana druga novelacija zakona. Pričakujemo, da bomo oskrbo na domu delno prevzeli, konec leta nas čaka implementacija institucionalne dolgotrajne oskrbe. Širitve kapacitet v bližnji prihodnosti ne načrtujemo, varovane enote za osebe z demenco v enoti Žabjak zaradi pomanjkanja kadra še ne bomo odpirali. Kapacitete v naših enotah polnimo glede na kader, s katerim lahko zagotavljamo oskrbo in storitve. Za nujne namestitve poskušamo najti rešitve čim prej, najdaljše čakalne dobe imamo pri obolelih z demenco in pri prosilcih za enoposteljne sobe. Do leta 2026 bomo stanovalcem zagotavljali standard eno- in dvoposteljnih sob, izjema bodo triposteljne v negovalnih enotah."
V letu 2023 za stroške dela 13 milijonov evrov
Stroški dela v DU Ptuj predstavljajo dve tretjini odhodkov, natančneje 66 odstotkov. Predlani so znašali blizu 13 milijonov evrov, zaposlovali so 526 sodelavcev. Povprečno na zaposlenega so bili stroški dela 24.700 evrov. V predkoronskem letu 2019 so stroški dela za 413 zaposlenih znašali 7,5 milijona evrov in predstavljali 62 odstotkov odhodkov. Povprečno na zaposlenega to pomeni 18.160 evrov, v primerjavi z 2023 so po zaposlenem zrasli za dobrih 6.000 evrov.
V starem plačnem sistemu (2024) je bilo 42 odstotkov zaposlenih v DU Ptuj pod ravnijo minimalne plače ali na njej. Po novem v 1. plačnem razredu (minimalna plača) ni nihče. Povišanje osnovnih plač pomeni tudi višje dodatke. Trenutno je v DU Ptuj zaposlenih 574 sodelavcev, ki na šestih lokacijah skrbijo za 950 stanovalcev.