Čista energija ima ključno vlogo pri zmanjševanju emisij toplogrednih plinov, zagotavljanju dostopa do zanesljivih virov energije in doseganju podnebnih ciljev pariškega sporazuma ter Agende 2030 za trajnostni razvoj, je objavilo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.
Slovenija je zavezana doseganju ciljev trajnostne energetike in odločno podpira prizadevanja za potrojitev zmogljivosti obnovljivih virov energije po vsem svetu do leta 2030 in podvojitev povprečne globalne energetske učinkovitosti do leta 2030, pravijo na ministrstvu.
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer poudarja, da je za Slovenijo veliko priznanje, da je bila nedavno izvoljena za predsedstvo 15. skupščine Mednarodne agencije za obnovljive vire energije (IRENA). Ključno vodilo slovenskega predsedovanja v naslednjem letu bo pospešitev globalnega prehoda na obnovljive vire energije, kar je tudi zaveza s podnebne konference COP28.
"Obnovljive vire energije vidimo kot nepogrešljiv steber na poti k podnebni nevtralnosti ter ključen dejavnik diverzifikacije energetskih virov in krepitve energetske varnosti," pravi Kumer.
Zeleni prehod
Na ministrstvu poudarjajo, da Slovenija posebno pozornost namenja pravičnemu zelenemu prehodu, saj da globalni premik k čisti energiji spodbuja ne le okoljsko trajnost, temveč tudi družbeni napredek, saj zmanjšuje energetsko revščino, izboljšuje zdravstvene rezultate in ustvarja vključujoče gospodarske priložnosti.
Slovenija je lani prvič dosegla evropski cilj vsaj 25-odstotnega deleža obnovljivih virov energije v bruto končni porabi energije in ji tako ni bilo treba plačati za statistični prenos, kot je bil primer v treh letih prej, ko je za to namenila skupno 17,8 milijona evrov.
Ministrstvo načrtuje, da bo Slovenija s prenovljenim nacionalnim energetskim in podnebnim načrtom (NEPN) do leta 2030 dosegla vsaj 30- do 35-odstotni delež rabe obnovljivih virov energije.
"S kombinacijo čim več vrst tehnologij za domačo proizvodnjo elektrike, ki temeljijo na obnovljivih virih, lahko zmanjšamo odvisnost od uvoženih fosilnih virov in od uvoza elektrike," je dejal Kumer, ki hkrati v razpršenih tehnologijah vidi zagotovilo za domačo oskrbo z nizkoogljično in cenovno dostopno električno energijo.
"Bolj razpršen elektroenergetski sistem, ki temelji na obnovljivih virih energije, lahko prispeva k bolj uravnoteženemu regionalnemu razvoju in zmanjšanju energetske revščine. V tem kontekstu vidimo tudi pomembno vlogo energetskih skupnosti in njihove neposredne koristi lokalnemu prebivalstvu po vsej državi," še poudarja minister Kumer.
Mednarodni dan čiste energije letos obeležujemo drugič
ZN so 26. januar za ta dan razglasile avgusta 2023. "Znanost je jasna: da bi omejili podnebne spremembe, moramo končati sovjo odvisnost od fosilnih goriv in investirati v alternativne vire energije, ki so čisti, dostopni, trajnostni in zanesljivi. Obnovljive vire energije - ki so nam v obilju na voljo iz sonca, vetra, vode, odpadkov in Zemljine toplote - narava nenehno obnavlja in izpuščajo malo toplogrednih plinov ali onesnaževal v zrak," so ob mednarodnem dnevu zapisali pri ZN.