Predlog interventnega zakona

Plače bi v prvem koraku dvignili le sodnikom prve stopnje

S.R./STA
7. 5. 2024, 10.20
Posodobljeno: 7. 5. 2024, 10.24
Deli članek:

Vlada je nedavno napovedala, da nameravajo v primeru sodniških plač ustavno sodišče uslišati z interventnim zakonom. Danes je znanih več podrobnosti o predlogu tega zakona.

Andrej Petelinšek
Fotografija je simboliče.

Premier Robert Golob in ministrica za pravosodje Andreja Katič sta predstavnikom vrhovnega sodišča, vrhovnega državnega tožilstva, Sodnega sveta, Državnotožilskega sveta in ministrstva za javno upravo na začetku aprila predstavila izhodišča interventnega zakona, s katerim želi vlada uresničiti ustavno odločbo o sodniških plačah. Napovedala sta, da bo v naslednjih tednih sledilo sprejetje osnutka zakona.

Kot je v današnjem sporočilu za javnost navedel urad vlade za komuniciranje (Ukom), vlada "pripoznava neustrezni plačni položaj sodnikov, zlasti tistih na prvi stopnji, in potrebo po čimprejšnji uresničitvi ustavne odločbe, pri čemer pa ne more spregledati dejstva, da trenutno potekajo pogajanja o prenovi plačnega sistema javnega sektorja, v okviru katerega se celovito ureja plačni položaj vseh funkcionarjev, med drugim tudi pravosodnih funkcionarjev".

Le za sodnike prve stopnje

Predlog interventnega zakona za uresničitev odločbe ustavnega sodišča zato po njihovih navedbah predstavlja "prvi in nujno potreben korak k celoviti rešitvi plačnega položaja sodnikov". "Ustavno sodišče namreč opozarja, da je treba vzpostaviti relativno primerljivo plačilo med statusno medsebojno primerljivimi funkcionarji različnih vej oblasti. Pri tem pa iz odločbe ustavnega sodišča izhaja neprimerljivost in s tem neustavnost zlasti med plačami sodnikov prve stopnje in poslancev, zato predlog interventnega zakona naslavlja v prvi vrsti prav plačni položaj sodnikov prve stopnje, ki je tudi po mnenju vlade najbolj problematičen," so pojasnili.

Zakonski predlog tako po njihovih pojasnilih predvideva višje uvrstitve v plačne razrede za posamezne funkcije sodne veje oblasti in predlaga povišanje plačnih uvrstitev za največ tri plačne razrede sodnikom prve stopnje. Kot so dodali, zakon pri tem upošteva obstoječa razmerja med sodniki in predsedniki ter podpredsedniki sodišč iste stopnje ter razmerja med sodniki različnih stopenj, ki so postavljena v veljavnem sistemu.

Ob tem pa po njihovih zagotovilih predlog zakona uresničuje zahtevo po ustavnopravni enakovrednosti oziroma relativni primerljivosti sodne veje oblasti v primerjavi z zakonodajno in izvršilno vejo oblasti.

Predlog zakona tako izenačuje uvrstitev v plačni razred okrajnega sodnika svetnika z uvrstitvijo v najnižji plačni razred poslanca, posledično pa spreminja uvrstitve tudi ostalih funkcionarjev sodne oblasti. Razlika med uvrstitvijo vrhovnega sodnika in najnižje uvrščenega ministra znaša en plačni razred, vrhovni sodnik svetnik pa je izenačen z najnižje uvrščenim ministrom, so pojasnili.

Celostna ureditev v okviru prenove plačnega sistema

Predlog zakona predvideva, da bodo sodniki do višjih plač upravičeni s 1. januarjem 2025, celostna ureditev materialnega položaja sodne veje oblasti pa se bo v celoti uredila v okviru enovite prenove plačnega sistema in nove umestitve vseh funkcionarjev v plačni sistem javnega sektorja, ki bo predvidoma uveljavljena v začetku naslednjega leta, so dodali v uradu.

Pojasnili so še, da so izhodišča za uresničitev odločbe ustavnega sodišča predstavili na sestanku predsednika vlade in predstavnikov ministrstva za javno upravo in ministrstva za pravosodje s predstavniki slovenskega pravosodja 5. aprila.

Predlog interventnega zakona, ki so ga pripravili na ministrstvu za javno upravo, so predstavnikom pravosodja posredovali 26. aprila. Sodni svet bo predlog obravnaval v četrtek, še v tem tednu se bodo do predloga opredelili tudi na vrhovnem sodišču.

Na sodniške plače so vezane tudi plače tožilcev, ki na neuresničeno odločbo ustavnega sodišča opozarjajo tudi s stavkovnimi aktivnostmi. Predsednik Društva državnih tožilcev Slovenije Boštjan Valenčič je za STA opozoril tudi, da jim vlada ni poslala najnovejšega predloga interventnega zakona, s čimer "se ignorira tožilstvo, ki izvaja pomembno funkcijo pregona".

Ustavno sodišče je junija lani odločilo, da je ureditev plač sodnikov v neskladju z ustavnima načeloma sodniške neodvisnosti in delitve oblasti, ter zakonodajalcu naložilo, da neustavnost odpravi do 3. januarja, kar se ni zgodilo.

Estrada

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

kraljica Margareta II
Na opazovanju

Nekdanja danska kraljica Margareta II. končala v bolnišnici

peter-kočjaž, maja-oderlap
Triletna plovba

Iskreno z Majo Oderlap: Peter in Natalija sta prodala vse in se odpravila okoli sveta

mariah-carey, pevka
Izguba sestre in mame

Mariah Carey v težkih trenutkih tolaži njen bivši mož

Justin Bieber
Umaknil se je z javnosti

Justin Bieber šokiran zaradi obtožb proti Seanu 'Diddyju' Combsu: "Če bi vedel, nikoli ne bi sodeloval"

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste