Na območju Policijske postaje Ravne na Koroškem, domnevno na območju Šentanela, vasi nad Prevaljami, je v sredo potekala policijska operacija. Kot so potrdili na PU Celje, so tam policisti in kriminalisti v sodelovanju z avstrijskimi varnostnimi organi aretirali 67-letno avstrijsko državljanko, zoper katero je Avstrija razpisala dva evropska naloga za prijetje. Kaj ima 67-letnica na grbi, da ji je nad glavo visela mednarodna tiralica? O zadevi so se včeraj razpisali avstrijski mediji, a pod črto, Avstrijka, ki naj bi sama sebe označevala za »sodnico,« je kot kaže dlje časa rovarila zoper domovino.
Kot poroča Kleinezeitung, je 67-letnica ena od voditeljic tako imenovane skupine »Zvezna država Prusija« (Bundesstaat Preußen), prevratniškega gibanja, zoper katerega je po navedbah avstrijske policije potekala »zelo intenzivna, obsežna in dolgotrajna preiskava.«
Avstrijski zvezni urad za državno varnost in boj proti ekstremizmu (Landesamt Staatsschutz und Extremismusbekämpfung – LSE) na avstrijskem Koroškem je zoper gibanje že lanskega julija izvedel obsežno operacijo. Izvedli so več hišnih preiskav, v okviru katerih so zasegli večjo količino dokumentov, nosilcev podatkov, propagandnega gradiva in tudi orožja. Pripadniki oziroma člani te samooklicane države Prusije so nato udarili nazaj proti državnemu aparatu. Razni uradniki in njihove družine so začeli prejemati grožnje, uradnikom na celovškem državnem tožilstvu pa so celo grozili s »smrtno kaznijo,« če preiskave ne bodo ustavili. 67-letnica se je po poročanju časnika po tej julijski akciji skrila v Sloveniji, a naj je to ne bi oviralo pri nadaljnjem prevratniškem delovanju.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Na meji norosti
Tožilstvo ji očita novačenje novih članov v protidržavno gibanje in zbiranje finančnih sredstev za to gibanje. V celotni zadevi sicer nastopa večje število osumljencev, a naj bi se nekateri med njimi v tej zgodbi znašli, ker naj bi jih 67-letnica preslepila. Na splošno je okoli sebe spletla precej bizaren svet. Za svojo fiktivno »zvezno državo« je sestavila neke vrste kazenski zakonik, tako imenovan »katalog kazni« za kršitve zoper fiktivne državljane, medtem ko je pravice, ki izhajajo iz avstrijske zakonodaje, ukinila. Pri tem je sama nastopala v vlogi tako imenovane »sodnice.« V tej vlogi je zoper resnične policiste in sodnike izdajala naloge za prijetje. Bila naj bi tudi soavtorica »ustave« svoje fiktivne zvezne države. Avstrijsko ustavo je seveda zavračala. Tožilstvo ji očita cel nabor kaznivih dejanj, vključno z grožnjami zoper javne uslužbence, protidržavnim delovanjem, poslovnimi goljufijami in »trivializacijo nacionalsocialističnih zločinov,« poroča Kleinezeitung.
Kot so poudarili v avstrijski policiji, je bila uspešna aretacija plod dobrega sodelovanja s slovenskim pravosodjem in slovensko policijo.