Po pojasnilih IEA so hidroelektrarne v ZDA, na Kitajskem in v drugih državah zaradi sušnih razmer proizvedle manj električne energije, posledično pa so se morale države zateči k uporabi fosilnih goriv, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Gospodarsko najbolj razvite države pa so lani obenem zabeležile tudi rekorden upad emisij ogljikovega dioksida, k čemur je prispevala predvsem večja uporaba obnovljivih virov energije, prehod na uporabo plina, povečanje energetske učinkovitosti in nižja industrijska proizvodnja.
Po podatkih IEA je bilo lansko leto prvo, v katerem je vsaj polovica proizvedene električne energije v visoko industrializiranih državah izvirala iz obnovljivih virov energije in jedrske energije.
V luči tega pa bo, kot je ob objavi podatkov opozoril direktor IEA Fatih Birol, potrebnega veliko več truda za povečanje naložb v zeleno energijo v nerazvitih državah in v državah v razvoju.
Analiza IEA je namreč pokazala, da je uporaba zelene energije še naprej skoncentrirana v gospodarsko najbolj razvitih državah in na Kitajskem. Omenjene države so lani prispevale 90 odstotkov vseh novih sončnih in vetrnih elektrarn na svetovni ravni, v njih pa je bilo prodanih tudi 95 odstotkov vseh električnih vozil.