Predvidoma prihodnje leto bo v okviru šmarješke občinske uprave začel delovati režijski obrat, ki bo prevzel naloge urejanja in čiščenja javnih in turističnih površin, po preteku koncesijske pogodbe z izvajalcem oziroma aprila pa še področje vzdrževanja lokalnih cest in javnih poti.
Za takšno potezo, ki so jo na zadnji občinski seji soglasno potrdili občinski svetniki, so se na občini odločili po temeljitem razmisleku in analizi. »Prepričani smo, da smo lahko dovolj učinkoviti in strokovni, da lahko zagotavljamo ustrezno varnost in vzdrževanje cestnega omrežja, letnega in zimskega,« pravi župan Marjan Hribar. Za vzdrževanje cest je občina v preteklem desetletju namenila dobrih 2,4 milijona evrov, pri čemer pa niso najbolj zadovoljni s kakovostjo dela dosedanjega koncesionarja, to je novomeški CGP, pove direktorica občinske uprave Mateja Kotnik: »Ugotavljamo, da bi sami z režijskim obratom marsikaj lahko naredili bolje.« Na občini torej z lastnim režijskim obratom pričakujejo večjo učinkovitost, boljšo odzivnost in nadzor, pa tudi finančno naj bi bilo to zanje ugodnejše.
Režijski obrat kot enota občinske uprave naj bi občino v prihodnjih desetih letih stal 1,6 milijona evrov. Sprva bi prevzel dve javni gospodarski službi – urejanje in čiščenje javnih površin ter vzdrževanje lokalnih cest in javnih poti –, pozneje pa še urejanje javne razsvetljave v naseljih, pokopališko dejavnost (upravljanje in urejanje pokopališč) ter plakatiranje in obveščanje.
Zimska služba bo letos delovala še po starem, saj pogodba s koncesionarjem poteče konec marca prihodnje leto. Župan Hribar je pojasnil, da zimsko službo izvajajo štirje podizvajalci koncesionarja, pri katerih so se že pozanimali, ali bi bili še naprej pripravljeni na sodelovanje, seveda kot podizvajalci občine. »In odziv je bil pozitiven,« pove.
Svetniki so odlok pri prvem branju soglasno podprli
»To bo dobro tudi zaradi manjših popravil, ki so pogosta in jih nihče noče izvesti, a so v turistični občini zelo pomembna,« je menil svetnik Tomaž Ajdnik, ki pa je malce zaskrbljen zaradi nakupa novih strojev, ki so potrebni na začetku. Ne bo šlo namreč brez traktorja, prikolice, kosilnice, mulčerja in drugega. Proračun to lahko prenese, je menil njegov svetniški kolega Tone Bobič. »To ne bo takšen šok. Lani smo koncesionarju izplačali 237.000 evrov, zdaj mu ne bomo več. Ta denar lahko namenimo za nakup opreme,« je dejal. Prvi nakup je predviden v vrednosti 276 tisočakov.
Svetnik Simon Štukelj je menil, da velikega prihranka zaradi režijskega obrata ni pričakovati: »Vsaj na začetku ne, ker bo velik finančni zalogaj šel za zagon in lahko so še druge nepredvidljive situacije. A pri storitvah gre za premik na boljše.«
Svetnik Denis Perše, ki je dejal, da ima že izkušnje z ustanavljanjem režijskega obrata, je opozoril na morebitne kadrovske zaplete, sploh glede trenutnih razmer na trgu dela. »Obrat bomo ustanovili, toda ali bomo lahko dobili tri ali štiri ljudi? Potem se bomo pa vrnili na koncesijo?« se je spraševal. Polonco Bevc pa je zanimalo, kje bodo skladiščili stroje in kje bodo imeli prostor zaposleni.
Župan Hribar je povedal, da se bo za zaposlene našel prostor v občinski stavbi. »Sicer pa bo njihovo glavno delo na terenu, medtem ko bo stroje mogoče spraviti v nekdanji skladiščni prostor KZ Krka sredi Šmarjete, v katerem so do konca leta še neki najemniki, potem pa ne več.«