Hkrati na območju plazu vzpostavljajo tudi nadzorno kamero, ki bo omogočila pregled nad stanjem brez stalne prisotnosti na območju, je danes za STA potrdil poveljnik civilne zaščite Občine Kamnik Tomaž Zabavnik.
Na upravi za zaščito in reševanje so prvo mobilno sireno že pripeljali na mesto plazu in jo pravkar programirajo, je dejal Zabavnik. Ko postavijo še drugo sireno, bo sistem alarmiranja oziroma obveščanja vzpostavljen.
V prihodnjih dneh bodo ob slabi vremenski napovedi na območju plazu preventivno izvajali 24-urno dežurstvo. "V primeru, da se bo karkoli zgodilo, imamo na plazu dežurno ekipo, večkrat dnevno pa se na ustje plazu pripelje tudi dežurna ekipa iz PGD Kamniška Bistrica in preveri, kakšen je pretok vode. Na podlagi tega potem sprejmemo ukrepe v primeru, če bi bila kakšna drastična sprememba," je dodal.
Zabavnik je poudaril še, da se na terenu danes trudijo vzpostaviti zanke, ki se bodo v primeru premika ali sprožitve plazu pretrgale. Prav tako danes določajo območje, kje bi postavili nadzorno kamero za oddaljen pregled nad stanjem plazu. V četrtek pa bo teren obiskal tudi državni geolog, ki bo preveril stanje in podal nadaljnje usmeritve, je pojasnil.
Plaz Blate, ki ogroža tri naselja v občini Kamnik, se sicer nahaja v sosednji občini Cerklje na Gorenjskem, kjer po besedah župana Franca Čebulja ogroža zajetje pitne vode za osem vasi. Občini si vseskozi izmenjujeta informacije in podatke o stanju na terenu in si bosta še naprej prizadevali za čim prejšnjo sanacijo plazu, je dodal Čebulj.