Predsednica republike Nataša Pirc Musar meni, da so bili kritični odzivi na prekinitev sodelovanja s Saro Štiglic, članico predsedničinega Mladinskega posvetovalnega odbora, prekomerni. Premier Robert Golob dejanje Štiglic podpira, ker je "postavljanje za temeljne svoboščine dejanje poguma." Na stran Štiglic so se postavili tudi v Inštitutu 8. marec.
"Če bi pri nas razumeli Evelyn Beatrice Hall 'Ne odobravam tega, kar govoriš, toda do smrti bom branila tvojo pravico, da to poveš,' potem bi bil 'aktivizem' gdč. Štiglic in tistih na drugi strani, ko zažigajo denimo mavrične zastave, splošno nesprejemljiv. Svoboda izražanja pač ne pozna 'naših' in 'njihovih'," na kritike med drugim odgovarja predsednica republike.
"Postaviti se za temeljne svoboščine, kot je odločanje o rojstvih svojih otrok, je dejanje poguma in odraz razumevanja demokratičnih vrednot v naši družbi. Mladi imajo svoje načine izražanja stališč in prav je, da jih pri tem podpremo," je na omrežju X sporočila vlada.
Na stran mlade aktivistke, s katero je predsednica prekinila sodelovanje, so se v objavah na omrežju X postavili tudi v Inštitutu 8. marec. "Napaka, ki jo dela predsednica države je, da enači odmikanje zastavic na kongresnem trgu in sežiganje mavričnih zastav. Logika je obratna. Zastave na Kongresnem trgu so oblika izvajanja pritiska na odločitev o rojstvu otrok. So nasilje. Nasilje, ki ga lahko primerjamo z zažiganjem mavričnih zastav."
"Glede na očitno kompleksnost obravnavane problematike in v odsotnosti podrobnejše analize je obsojanje ravnanj udeleženk protiprotesta preuranjeno," pa menijo v Pravni mreži za varstvo demokracije. "Odločitev o tem, ali kratka akcija iztikanja zastavic znotraj več ur trajajoče instalacije predstavlja prekomeren poseg v pravico do protesta ali pa gre za pravno dopustno obliko protiprotesta, v katerem so udeleženke z neverbalnimi sredstvi izrazile svoje mnenje o temi izjemnega javnega pomena, je odvisna od presoje številnih okoliščin," so med drugim zapisali na Facebooku.
Kot smo že poročali, so v ponedeljek člani civilne iniciative Pohod za življenje na Kongresnem trgu v Ljubljani z zastavicami opozarjali na umrle otroke v postopkih splava. Mimo je nato prišla skupina deklet, ki je zastavice protestno podrla, med njimi tudi Štiglic, zaradi česar je Pirc Musar z njo prekinila sodelovanje. Po tej odločitvi predsednice je iz posvetovalnega telesa sam izstopil tudi Vid Čeplak Mencin. Danes je iz odbora izstopil tudi Luka Hiti.