»Naš 70-letnik je v zelo slabi kondiciji in nujno potrebuje pomoč. Obnova ni smiselna, edina rešitev je novogradnja,« opozarja direktorica Romina Zajc, ki občini in državi polaga na srce: »Ni več časa za odlašanje, zdaj je čas za ukrepanje.« Če bo šlo vse po načrtih, naj bi nov dom v Izoli začeli graditi čez dve leti.
V štirih stavbah Doma upokojencev Izola (v peti je uprava) je trenutno nastanjenih 192 stanovalcev, za katere skrbi 65 zaposlenih zdravstvenih delavcev. Kapaciteta doma je sicer 205 postelj, a ker je nekaj sob zaradi stopnic izredno težko dostopnih, so bodisi premajhne ali do njih ni dvigala, ostajajo nezasedene. »Realno gledano smo polno zasedeni,« pravi direktorica doma Romina Zajc. Socialna služba doma upokojencev ima na svoji mizi kakšnih 600 aktivnih vlog, ki izpolnjujejo pogoje za sprejem v institucionalno varstvo.
Časa za odlašanje več ni
Čakalna doba je seveda odvisna od potreb posameznika in od prostih kapacitet. Varovanega oddelka v Izoli nimajo. Izolski dom je bil vselej privlačen zaradi svoje lokacije, le lučaj stran od središča mesta in od morja. A če je bila še pred desetletjem večina stanovalcev dokaj samostojna, jih je danes kar 80 odstotkov težko pokretnih, le slaba petina pa lahko uživa vse prednosti lokacije v Kosovelovi ulici.
»Dejstvo je, da je dom že precej star in povsem dotrajan, da ne ustreza več standardom in normativom in da je nujno potrebno nekaj narediti, če želimo našim starostnikom omogočiti bolj kakovostno bivanje v domu, našim zaposlenim pa boljše pogoje dela,« poudarja Romina Zajc, ki že vse od nastopa svojega mandata leta 2020 opozarja, da časa za odlašanje več ni.
»Obstajata samo dve možnosti: obnova ali novogradnja. Obnova obstoječih stavb bi bila v resnici zelo težko izvedljiva, saj so nekatere stavbe spomeniško zaščitene, poleg tega pa se dom nahaja na klančini, kar je za naše stanovalce, ki uporabljajo invalidske vozičke, postala velika težava, saj potrebujejo spremljevalca že za odhod do centra Izole. Poleg tega je v starem delu mesta velika težava z zagotavljanjem parkirnih mest za obiskovalce … Torej je, realno gledano, edina možnost novogradnja,« je nazorna.
Tri možne lokacije
Kot pojasnjuje, lokacija pri izolski bolnišnici ni več aktualna. »Ministrstvo je to opcijo zavrnilo, ker je lokacija preveč oddaljena od mesta, hkrati pa preblizu bolnišnice. Tega si resnično ne želimo, da bi bivanje v domu enačili z bivanjem v bolnišnici. Iz vidika realizacije samega projekta bi bila sicer lokacija ob izolski bolnišnici najbolj idealna, če pa gledamo z vidika bodočih stanovalcev, zagotovo ni najbolj prijazna. Naše stanovalce želimo čimbolj vključiti v lokalno okolje, jim omogočiti, da so še naprej aktivni člani družbe. Zato je treba zdaj poiskati novo, ustreznejšo lokacijo za gradnjo novega doma. Občina Izola nam je že predstavila nekaj možnih lokacij, na srečo se je tudi pristojno ministrstvo aktivno vključilo v te načrte, minister Simon Maljevac se je strinjal, da mora biti naš dom na prioritetni listi za novogradnjo. Zdaj je potezi ministrstvo, da preuči predlagane lokacije, potem pa bo treba zavihati rokave, pripraviti vso potrebno dokumentacijo in če bo šlo vse po načrtih, bi lahko nov dom v Izoli začeli graditi čez dve leti,« je optimistična direktorica.
Poziv ministrstvu
V DU Izola se zavedajo, da ima zdaj prednost sanacija poplavljenih območij, a ne glede na to apelirajo na državo, da projekt novogradnje izolskega doma upokojencev uvrsti med prioritete. »Tudi pri nas je situacija nujna. Naš dom je neustrezen, ne dosega niti že zastarelih standardov in normativov, kaj šele sodobnih. Pesti nas tudi veliko pomanjkanje kadra, zlasti zdravstvenih tehnikov, bolničarjev, tudi čistilk … Čeprav uradno izpolnjujemo vse predpisane normative, nam to prav nič ne pomaga, saj so tako zastareli, da že pred desetimi leti nismo mogli pokriti potreb naših stanovalcev. Danes je še slabše. Zaradi težkih pogojev dela in nizkih plač kadri odhajajo iz zdravstva, naši zaposleni so vse starejši, mladih sil skorajda ni ...« niza težave direktorica.