Varuh na obisku v Škocjanu

Zaščitna zakonodaja romski populaciji ne daje prostih rok za kazniva dejanja

G.G./STA
2. 10. 2023, 13.02
Posodobljeno: 2. 10. 2023, 13.07
Deli članek:

V občini Škocjan so prejšnji teden diskutirali, kako ukrepati zaradi vse bolj zahtevnega sobivanja z Romi. Danes je občine obiskal varuh človekovih pravic Peter Svetina.

B.B./Dolenjski list
Fotografija je arhivska

V Škocjanu so Svetino seznanili s težavami, ki jih imajo s posameznimi Romi. Svetina je dejal, da ima romska populacija zakonodajo, ki jo ščiti, "vendar pozitivna diskriminacija ne more diskriminirati pravic večinskega prebivalstva", pač pa je treba najti pravo ravnovesje. "Prav tako zaščitna zakonodaja romski populaciji ne daje prostih rok za kazniva dejanja," pravi Svetina. Slovenija je po njegovih besedah pravna država, pri čemer pravo velja enako za vse. "Za kazniva dejanja so predvidene sankcije in ne glede na to, iz katerega kroga človek prihaja, mora to veljati enako za vse," je dejal.

S.R. / M24
Varuh človekovih pravic Peter Svetina

Ko gre za reševanje vprašanj, povezanih z Romi, Svetina od države pričakuje in zahteva, da opravi svoje delo, saj lokalna skupnost ne more biti tista, ki bo sama nosila vso breme. "Navsezadnje imamo državne organe, kot so center za socialno delo, policija in ostali, ki morajo biti aktivni na tem področju," je da je Svetina in dodal, da je nujno aktivno reševanje težav, povezanih z Romi.

Po besedah škocjanskega župana Jožeta Kaplerja imajo v občini težave predvsem s posameznimi Romi v Dobruški vasi. Občina se težave trudi reševati kolikor more, vendar se pri tem srečuje z neučinkovitostjo državnih inštitucij oz. sistema kot takšnega, na kar je danes opozoril tudi Svetino. "Varuh se z večino stvari z nami strinja. Zagotovil nam je, da bo o naših težavah obvestil odgovorne inštitucije," je dejal.

V občini se po besedah župana zavedajo, da gre za tek na dolge proge, pri katerem pa bodo potrebne tudi sistemske spremembe zakonodaje. Ob tem je spomnil na paket zakonov za urejanje razmer otrok in mladine iz težavnih socialnih okolij, kar vključuje tudi Rome, ki ga je s podpisi občank in občanov v DZ vložilo 11 občin jugovzhodne regije in Posavja, med njimi tudi občina Škocjan. Izrazil je upanje, da bo paket sprejet. "Če politika meni, da predlogi niso v redu, pričakujemo da bo podala svoje, boljše. V koliko naših predlogov ne bodo podprli, hkrati pa ne bodo podali boljših predlogov, bo pa politika odgovorna za stanje, kakršno je," je dejal.

Avgusta je Svetina Varuhove kotičke odprl v šestih dolenjskih občinah, danes pa še v en dolenjski in dveh posavskih. Skupno imajo tako Varuhov kotiček že v 42 občinah. Kotički so po besedah Svetine namenjeni temu, da delo Varuha še bolj približajo občankam in občanom. Ti se lahko v njih seznanijo z njegovim delom, najdejo pa tudi obrazec za vložitev pobude Varuhu, v kolikor ocenjujejo, da so jim kršene človekove pravice.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov