Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Pod drobnogledom KPK

Nad ministrico Ajanović Hovnik črni oblaki: Smo sredi pogajanj, »vsaka afera pride prav«

S.R.
28. 9. 2023, 18.56
Posodobljeno: 28. 9. 2023, 19.19
Deli članek:

Nad ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik v zadnjem obdobju leti vrsta očitkov. Po očitkih o razsipništvu zaradi visokih stroškov službene poti delegacije ministrstva v New York se je zdaj pod drobnogledom znašel še razpis njenega ministrstva.

Marko Vavpotič / M24
Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan in ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik.

Kot je poročal časnik Večer, je ministrstvo za javno upravo konec marca objavilo 6,9 milijona evrov težak razpis za »krepitev aktivnih državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij na področju aktivnih državljanskih pravic,« pri čemer je bil med največjimi prejemniki sredstev tudi Inštitut za proučevanje enakosti spolov (IPES), ki je bil posredno povezan z ministrico. Inštitut, ki je prejel 300.000 evrov, namreč vodi Kaja Primorac, ki je obenem direktorica in solastnica podjetja Smart center, ki se ukvarja s svetovanjem na področju trajnosti, digitalizacije in demokratizacije procesov odločanja. Direktorica in solastnica omenjenega podjetja je bila do sredine lanskega junija Ajanović Hovnik, ki je kmalu po imenovanju za ministrico svoj delež podarila svoji materi, zapustila pa je tudi direktorski položaj.

Da bi bilo v ozadju razpisa kar koli nepoštenega, so v IPES Maribor odločno zanikali, o čemer smo že poročali. Kot je med drugim zatrdila Primorac, ministrice nikoli obvestila o tem, da se je IPES Maribor na razpis prijavil. Prav tako so z ministrstva za javno upravo za Večer zagotovili, da je postopek razpisa potekal strokovno, sredstva pa so se razdeljevala transparentno. »Ministrica ni sodelovala v nobeni fazi odločanja ter ni in tudi nikoli ni bila v nikakršnem poslovnem odnosu z IPES Maribor. Ministrica je iz poslovne strukture podjetja Smart center d.o.o. izstopila 15. junija 2022, zato tudi ni v nobeni povezavi s tem podjetjem,« so pojasnili.

Na navedbe, da jim je ministrica s spremembo pravil razpisa odprla pot do sofinanciranja projekta, so na inštitutu IPES po poročanju Večera odgovorili, da na takšne očitke ne morejo odgovarjati, saj da s spremembo razpisa do novinarskih vprašanj v zvezi v resnici sploh niso bili seznanjeni: »V roku smo oddali prijavo na razpis in bili nato obveščeni o uspešnem izboru prijave.«

Sporna sprememba razpisa?

Na ministrstvu so po poročanju STA pozneje pojasnili še, da je ministrica Sanja Ajanović Hovnik pri razpisu zgolj podpisala razpisno dokumentacijo in na predlog strokovne komisije tudi nadaljnje spremembe dokumentacije. Pri Večeru namreč opozarjajo, da IPES Maribor brez spremembe razpisa ne bi mogel računati na sofinanciranje projekta. »Gre za običajen postopek v primerih, ko ni razporejenih večina razpisanih sredstev, kot je to bilo pričakovano ob pripravi javnega razpisa. To je pa tudi vse, kar je imela ministrica opraviti z razpisom,« pa odgovarjajo na ministrstvu. Dodatno so pojasnili še, da »ministrica ni bila seznanjena, da je na razpisu sodeloval tudi IPES, naj pa poudarimo, da sodelovanje te nevladne organizacije v nobenem primeru ni sporno.« Navedli so tudi, da ministrica »z gospo Kajo Primorac zaradi delovnih obremenitev ter selitve omenjene v Maribor nima rednih stikov.«

Kljub prepričanju, da ministrica ni delovala v neskladju z zakonodajo in predpisi o integriteti in preprečevanju korupcije, pa je v zvezi s to zadevo 27. septembra Komisijo za preprečevanje korupcije zaprosila za mnenje o morebitnem obstoju nasprotnih interesov, so dodali po poročanju STA. Poudarili so še, da je v predmetnem javnem razpisu transparentnost zagotovljena tudi s konkretnimi cilji in nameni dodeljevanja sredstev, vnaprej predpisanimi pogoji in merili ocenjevanja ter izbora vlog.

»Vsaka afera pride prav«

Kar zadeva ministričino službeno pot v New York, Sanja Ajanović Hovnik navedbe o neupravičenosti udeležbe sodelavk ministrstva zavrača in stroške ocenjuje kot razumne, v bran ji je stopil tudi predsednik vlade Robert Golob. Za udeležbo Ajanović Hovnik in štirih sodelavk ministrstva na julijskem forumu o trajnostnem razvoju je namreč država odštela nekaj več kot 33.000 evrov. Od tega so potovalni stroški znašali 13.412 evrov, stroški hotelskih nastanitev 16.589 evrov, stroški dnevnic udeleženk foruma pa 3000 evrov.

Po današnji seji vlade sta to komentirali tudi zunanja ministrica Tanja Fajon in pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan. Fajon je po poročanju STA dejala, da njene povprečne poti stanejo 2500 evrov, predvsem na račun nočnega letenja, ker s tem prihrani na hotelih. »Vsak mora zase pojasniti potne stroške, kot razumem jih je ministrica pojasnila,« je dejala Fajon in dodala, da včasih visoki stroški nastanejo tudi zaradi neugodnih letalskih povezav Slovenije.

»Mislim, da so to neka napihovanja, smo sredi pogajanj s sindikati in seveda vsaka taka afera pride prav,« pa je dejala Švarc Pipan. Treba je sicer presoditi, ali je bilo takšno potovanje res smiselno in ali bi se bilo mogoče visokim stroškom izogniti. »Tudi ministri pa morajo imeti vendarle nekaj avtonomije, da sami presodijo, kdaj in koga bodo peljali s seboj,« je še dodala. Sama je na pravosodnem ministrstvu sicer takoj po poplavah izdala notranje navodilo, da zaposleni službene poti omejijo na tiste najbolj nujne, da zmanjšajo delegacije in da najdejo stroškovno ugodne načine potovanja.