Kordiš čestital

V široki pahljači rdeče prevladala Asta Vrečko

G.G./STA
2. 9. 2023, 07.44
Posodobljeno: 2. 9. 2023, 11.53
Deli članek:

Po enotedenskem glasovanju so člani sveta Levice izvolili naslednico Luke Mesca. V igri sta bila Asta Vrečko in Miha Kordiš.

Sašo Švigelj/M24
Asta Vrečko

Vodenje Levice tako po skoraj desetletju delovanja stranke prevzema dosedanja namestnica koordinatorja Asta Vrečko, ki verjame, da ji bo uspelo povezati stranko, uskladiti različne poglede in Levico peljati na novo pot. Za mesto koordinatorja se je potegoval tudi poslanec Miha Kordiš.

Asta Vrečko je dejala, da bodo v prihodnjih mesecih stranko še bolj utrdili in prikazali kot stranka z različnimi levimi pogledi, gre za »stranko, ki združuje« in bo »postala še močnejša«. Kot nova koordinatorka bo najprej odšla na teren, se pogovorila s člani in simpatizerji stranke, hkrati pa se bodo. »Levica ostaja trdna, močna in stabilna stranka na levi. Prizadevami si za dostojno življenje vseh ljudi in ohranjamo skrb za naravo«, je dejala Vrečko.

Miha Kordiš je Asti Vrečko čestital za »pošteno priborjeno zmago«. »Navznoter in navzven se je izkazalo, da delujemo kot široka pahljača rdeče. Družba in država potrebujeta močno levo stranko, ki pa nikoli ne sme pozabiti kdo je, od kod je prišla, ne sme pozabiti na svoje korenine.«

Bobo
Mesec ostaja minister, Kordiš poslanec.

Luka Mesec, danes tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter podpredsednik vlade, ki je bil ves čas prvi obraz stranke in je stranko popeljal v vlado Roberta Goloba, se tokrat za vnovično kandidaturo na čelu stranke ni odločil. Rezultate junijskega volilnega kongresa, na katerem je od 25 voljenih članov sveta stranke mandat dobilo 15 predstavnikov tako imenovanega levega krila, kritičnega do Meščevega vodenja, je namreč razumel kot določeno nezaupnico.

Umik v dobro kolektiva

Danes je dejal, da je »predal štafeto« svoji dosedanji namestnici Vrečko in ob tem spomnil na dosedanje dosežke Levice. Ocenjuje, da so dosegli veliko, med drugim je izpostavil dvig minimalne plače, nedeljsko zaprtje trgovin in »postavitev okvira za delujoč in sodoben sistem dolgotrajne oskrbe«.

Prvič je spregovoril o razlogih za umik z vrha stranke. »Na točki, ko sem presodil, da je moja prezenca na prvem mestu Levice postala preveč polarizirajoča za stranko, sem se odločil, da se umaknem dva koraka nazaj. To ne pomeni, da se umikam iz stranke, ostajam aktiven, a umaknil sem se v dobro kolektiva, ker verjamem, da bomo tako lažje šli skupaj naprej, kar je pa naš skupni cilj,« je dejal

Levica je sicer v skoraj desetih letih obstoja šla čez številne transformacije. Politični začetki njenih ustanovnih članov segajo v čas protestov in vstaj, ki so, skupaj s poročilom komisije za preprečevanje korupcije, odnesle drugo vlado Janeza Janše. Tudi na valu protestnih gibanj se je oblikovala Združena levica - koalicija štirih političnih skupin, ki je svoj prvi nastop na parlamentarnih volitvah leta 2014 kronala s šestimi poslanci.

Uspehu so sledili spori, v Združeni levici so zabeležili več odhodov, težav na kongresih, na enem od dogodku je prišlo celo do prerivanj. Temu je leta 2017 sledila ustanovitev Levice, nastale z združitvijo dveh političnih skupin znotraj Združene Levice, in sicer Iniciative za demokratični socializem (IDS) in Stranke za trajnostni razvoj Slovenije (TRS).

Kot samostojna stranka je Levica z devetimi osvojenimi poslanskimi mandati parlamentarni prag prvič prestopila na državnozborskih volitvah leta 2018. Po koalicijskih pogajanjih je kot pogodbena zunajkoalicijska partnerica podprla vlado pod vodstvom Marjana Šarca, a ob nezmožnosti sodelovanja in usklajevanja različnih interesov med koalicijskimi partnericami prva odtegnila podporo vladi. Na zadnjih parlamentarnih volitvah pa je z osvojenimi petimi poslanskimi mandati za last prestopila parlamentarni prag in po koalicijskih pogajanjih stopila v vlado Roberta Goloba.