»Tukaj je tako lepo, je dih jemajoče, čeprav je vse tako majhno,« se je nad Piranom in okolico navduševal ameriški potnik Mark Stenson, doma iz Indianapolisa v Indiani. »Nekaj dni smo preživeli v Rimu, nato pa še nekaj časa v Benetkah, kjer smo se vkrcali. Zdaj pa nas čakajo še pristanišča ob vzhodni jadranski obali. Še posebej se veselim Hvara in Dubrovnika, prav gotovo se bomo tudi v tem mestu odločili za voden ogled,« je dodal Američan. »Čudovito je, ljudje so prijazni. Najbolj pa mi prija, da je sproščeno. Le kako mi tukaj ne bi bilo všeč?« se je vprašal Rich Jones.
»To ni križarjenje, to je uživanje na jahti«
Na krovu luksuzne potniške ladje, ki je pred dobrim tednom dni pred Piranom odvrgla sidro, proti hrvaški obali pa odplula po dnevu postanka, je približno sto potnikov, ki jih razvaja 120-članska posadka. Gre za manjšo potniško ladjo, pravzaprav za potniško jahto – zatorej ne preseneča, da je slogan podjetja To ni križarjenje, to je uživanje na jahti (It's yachting, not cruising). Petičneže popelje na ogled jadranskih biserov, med katerimi je tudi Piran. Kot je povedal Janez Maček iz turistične agencije Atlas, ki za potnike organizira izlete po Sloveniji, vključno s kolesarjenjem po Porečanki, je za dopustovanje na krasotici treba odšteti od sedem tisoč evrov naprej.
Nad »hrvaškim« Piranom navdušeni vsi
Čeprav je skupina 18 potnikov, ki se je odločila za kolesarski izlet, navdušena nad Piranom in sosednjimi mesti, pa je med njimi kar nekaj takih, ki so kljub temu prepričani, da so na Hrvaškem. »Lepo je tukaj na Hrvaškem,« je izjavila ameriška potnica Lisa Jones. »Če si iz ZDA, se boš verjetno odpravil na križarjenje po Karibih, ta konec sveta pa je za nas nekaj novega, nekaj drugačnega. Za Hrvaško se odloča čedalje več Američanov. Veliko naših prijateljev prihaja sem na dopust in so navdušeni,« je pristavila. »Obožujem kolesarjenje, saj lahko vidiš veliko več stvari, kot recimo med hojo,« je dejala Julie Sigler. Od sogovornice smo še izvedeli, da je po mamini strani po rodu iz Hrvaške, ravno zato se je odločila za križarjenje po Jadranskem morju.
»Prednost Slovenije je, da je majhna«
»Izlet smo začeli v Piranu in se odpravili v Strunjan, kjer smo si ogledali soline. Nato smo po Porečanki nadaljevali pot do Lucije, kjer smo se povzpeli do Forma vive, od koder se razgrinja razgled na Krajinski park Sečoveljske soline in Piranski zaliv. Po krajšem oddihu v Portorožu se bomo odpravili nazaj v Piran,« je kolesarski izlet strnil Saša Frfolja, turistični vodič iz agencije Atlas. »Med ogledom znamenitosti gostom razlagamo o zgodovini, kulinariki, o tem, kako se je življenje na tem območju spreminjalo skozi stoletja,« je bil slikovit Frfolja. Od njega izvemo, da je večina potnikov prvič v Evropi. V glavnem so to Američani, med njimi je tudi nekaj Britancev, ki so starejši od 65 let. Za raziskovanje Slovenije imajo na voljo en dan, pri tem pa se morajo odločiti med celinskimi destinacijami, kot so denimo Bled, Postojna in Ljubljana, ter slovensko Istro. »Prednost Slovenije je, da je majhna in da je vse blizu,« je dejal.
Domačini bi lahko imeli kanček več potrpežljivosti
Sicer pa pravi, da bi v Istri moralo biti bolje poskrbljeno za turistično infrastrukturo. »Kot turistični vodič opažam, da ni dovolj javnih stranišč, da niso urejene kolesarske steze, in še bi lahko našteval. Opažam, da je veliko nejevolje tudi med vozniki. Ko moja skupina 18 kolesarjev prečka cesto, se promet za nekaj časa ustavi, to pa ni všeč marsikateremu neučakanemu vozniku, ki začne mahati z rokami. Tudi domačini bi lahko imeli kanček več potrpežljivosti do turistov, saj je skoraj v vsaki družini nekdo, ki živi od turizma,« je zaključil Frfolja.