Plastika

V slovenski Istri so proti plastičnim vrečkam, v nakupe raje s cekarji

Mirjana Cerin
25. 7. 2023, 21.33
Deli članek:

Na pobudo fundacije The Plastic Free July (julij, mesec brez plastike) je ta mesec mednarodni mesec brez plastike, svetovnemu gibanju pa so se pridružili tudi v slovenski Istri. Ljudi želijo spodbuditi, da do konca meseca, ali še bolje do konca leta, ne kupujejo in ne ponujajo izdelkov, ki so iz plastike, to umetno snov vsebujejo ali so oviti vanjo, saj takšni izdelki zelo obremenjujejo okolje.

Primorske novice
Žal je slovenska obala marsikje zelo onesnažena.

V Medobčinski upravi Istre pozivajo tudi trgovce in gostince, naj se jim pridružijo pri kampanji. Kot pravi vodja medobčinske uprave Ivan Koljesnikov, imajo takšnih projektov kar nekaj, saj se ukvarjajo tudi z varovanjem okolja. »Istrskim občinam občasno predlagamo, naj se pridružijo takšnim pobudam,« pojasnjuje. Zoper uporabo plastike so si zamislili poseben logotip »V slovenski Istri smo proti plastičnim vrečkam«, pripravili so ga v sodelovanju z izolsko občino in ob pomoči zunanje grafične oblikovalke.

Po nakupih tudi s košarami in cekarji

»Želimo si, da bi trgovci namesto plastičnih vrečk kupcem ponudili zgolj papirnate ali biorazgradljive vrečke, torej takšne, ki sledijo načelom krožnega gospodarstva. Istrane želimo spodbuditi, da gredo po nakupih z večnamenskimi vrečkami, košarami ali cekarji oziroma da uporabijo biološko razgradljive vrečke,« je nazorna višja svetovalka za medobčinsko varstvo okolja Irena Prodan.

Pri tem ne skriva, da si želijo, da bi jim prisluhnilo kar največ trgovcev, gostincev, kmetijskih pridelovalcev, Istranov in tudi obiskovalcev.

Ob obali največ odpadkov za enkratno uporabo

V Medobčinski upravi Istre namreč tudi sami opažajo, da je največja težava pri uporabi plastike, da del odpadkov vselej konča v naravi: na travnikih, cestah, v morju, rekah in gozdovih, kar vpliva na zdravje živih bitij in ne nazadnje povzroča škodo v gospodarstvu. Med odpadki, ki ležijo ob slovenski obali, je največ plastičnih izdelkov za enkratno uporabo: jedilnega pribora, plastenk, cigaretnih ogorkov in vatiranih palčk in ti predstavljajo skoraj polovico vseh odpadkov v morju. Plastika v naravi razpada na mikrodelce, z dežjem se spirajo v podtalnico in z rekami dotekajo v morje. Med razpadanjem pa se izločajo strupene kemikalije, ki preidejo v hrano in pitno vodo, zato so svarila pred mikroplastiko po vsem svetu vse glasnejša.

V akcijskem načrtu EU za krožno gospodarstvo je bilo ravnanje s plastiko opredeljeno kot ena prednostnih nalog. »Najboljše in najučinkoviteje pa je preprečiti, da bi v okolje zašlo še več plastike,« je jasna Irena Prodan.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov