Velik škodni potencial

Pomurski župani želijo več denarja za poplavno varnost

Rok Šavel
24. 7. 2023, 21.51
Deli članek:

Majske poplave pokazale, da vodotoki niso ustrezno vzdrževani. Škodni potencial večji tudi zaradi prostorskih sprememb.

Vanesa Jaušovec
Anton Kustec, prvi mož sektorja območja Mure pri Direkciji za vode RS, je županom nalil čistega vina in opozoril, da so pri vzdrževanju vodotokov poleg pomanjkanja sredstev, ki jih za to nameni država, prisotne še druge težave.

Seja sveta pomurske razvojne regije (svet regije), ki je bila prejšnji četrtek v Gornjih Slavečih, na skrajnem severnem delu Goričkega ob meji z Avstrijo v Občini Kuzma, je bila zaradi vremenske ujme, ki je udarila ponoči, pod vprašajem, a naposled ni prišlo do preklica, čeprav se je kar nekaj županov ni udeležilo. Po načelu vsakoletnega rotiranja je bila to zadnja seja predsedujočega Jožefa Škaliča, župana občine Kuzma, zato je ob koncu zasedanja županov štafetno palico izročil tišinskemu kolegu Francu Horvatu.

Urejanje vodotokov

Ena izmed osrednjih točk, ki so jih v Okrepčevalnici Rak obravnavali pomurski župani, je bila neposredno povezana z vremenskimi nevšečnostmi, to je problematika urejanja in vzdrževanja vodotokov, ki so zaradi dolgotrajnih padavin v maju povzročili poplave. Ravno Horvat, ki bo v prihodnjem letu dni vodil svet regije, je odprl problematiko in s fotografijami ponazoril, kakšne težave so imeli na območju tišinske občine. Pri tem je s prstom pokazal na državo, ki po njegovi oceni ne opravi svojega dela pri urejanju potokov Dobel in Mokoš. »Ves čas ponavljajo odgovor, da nimajo sredstev. Tu vidimo, kakšen je odnos države,« je bil kritičen tišinski župan.

Nataša Juhnov
Franc Horvat, župan občine Tišina.

Sledili sta mu županski kolegici Cvetka Ficko, županja graške občine, in Vera Markoja, županja črenšovske občine, ki se srečujeta z enakimi težavami. Markojeva je med drugim opozorila na prepreke pri prostorskem načrtovanju zaradi dolgotrajnih postopkov izdelave poplavne študije. Gre za izziv številnih poplavno ogroženih pomurskih občin pri sprejemanju občinskega prostorskega načrta – z izdelavo poplavne študije so namreč povezani veliki stroški in stroge zahteve stroke ter drugih nosilcev urejanja prostora, ki imajo pri tem besedo. Tudi lendavski župan Janez Magyar se je strinjal s predhodniki in predlagal, da država v čim krajšem času pristopi k urejanju vodotokov ter za to nameni dodaten denar.

»Voda se mora nekje razliti«

Nekoliko čistega vina je županom nalil Anton Kustec, vodja sektorja območja Mure pri Direkciji za vode Republike Slovenije (direkcija). Kot je pojasnil, direkcija nastopa v vlogi koncedenta, saj redna vzdrževalna dela na porečju Mure izvaja koncesionar, družba Pomgrad VGP, sicer pa iz državnega proračuna za vzdrževanje vodotokov dobijo približno 8,5-odstotni kolač, kar letos nanese okoli dva milijona evrov. To pa več kot očitno ni dovolj. Opozoril je tudi na dejstvo, da so priobalni lastniki dolžni odstranjevati prekomerno lesno in travno zarast z brežin vode, saj zaradi tega na manjših vodotokih pride do čepov in zastajanja vode.

Jure Kljajić
Potok Mokoš ob nalivih vedno poplavlja.

»Morate razumeti, da ob nalivih večje intenzitete vode ni mogoče spraviti v vodotok, ta voda se mora nekje razliti,« je poudaril Kustec. Pritrdil mu je moravskotopliški župan Alojz Glavač, ki je priznal, da je krivda za poplave tudi na strani občin. »Včasih je treba upoštevati stroko in dati naravi ter prostoru prednost. V preteklosti so obstajala območja, kjer se je voda imela možnost razliti, danes tega ni več,« je opozoril Glavač in dodal, da je del problema tudi kmetijstvo.

Po nekaj dilemah glede oblikovanja sklepa so se župani naposled odločili, da ministrstvu za naravne vire in prostor pošljejo poziv, naj zagotovijo dodatna sredstva za vzdrževanje vodotokov in še pred koncem leta pristopijo k sanaciji najbolj kritičnih točk v regiji. Kako bo ta poziv učinkoval, je seveda vprašanje zase, pri čemer je dvom izrazil tudi Kustec, ki se dobro zaveda, kakšna je vrzel med dejanskimi potrebami in radodarnostjo države. 

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste