Na družbenih omrežjih so podelili svoj pogled na situacijo. Spomnili so na začetek leta, ko je nova vlada pred kamerami ambiciozno napovedovala veliko zdravstveno reformo, cilj katere je dostopno in bolje organizirano zdravstvo. "Obrisi reforme niso nič bolj jasni, kot so bili takrat. Skrbi nas, da bosta urejanje mreže nujne medicinske pomoči in primarnega zdravstva, ki mu je bilo posvečeno veliko časa in energije, ostali med ostalimi številnimi že pripravljenimi rešitvami v arhivu ministrstva za zdravje. Starejši kolegi nam povedo, da se to dogaja že 30 let. Sestavljajo se delovna telesa, komisije, sveti, zapišejo, kaj in kako je potrebno urediti, nato se vodstvo Ministrstva za zdravje zamenja in gre vse od začetka," so opozorili.
Ni interesa za ureditev pogojev dela
Skrbi jih, ker njihovi kolegi množično odhajajo v tujino. Že samo čez mejo, denimo v Avstriji, so delovni pogoji v zdravstvu precej ugodnejši. Navedejo skrb vzbujajoč podatek: "Samo v Avstriji je po zadnjih podatkih njihove zdravniške zbornice 160 zdravnikov iz Slovenije ali 55 več kot leta 2020," so povedali in dodali, da bo ob koncu tega leta številka verjetno še precej višja. "Vse to v času, ko je zidanje novega plačnega stebra za zdravstvo ostalo pri iskanju podlage za temelje kljub podpisanemu dokumentu, da bo udejanjen do 30. junija. Želje, da bi uredili konkurenčne delovne pogoje za zaposlene v javnem zdravstvu, ni," so kritični.
Stroški, stroški in stroški
Njihovi sklepi gredo v smeri, da vse silnice težijo k divji privatizaciji zdravstva pod lažnim geslom prizadevanja za javno zdravstvo: "V veliki nevarnosti je najtežja medicina – urgentne službe, travmatologija, onkologija, intenzivna medicina, oskrba najtežje bolnih otrok in vse ostalo, kar za zasebno zdravstvo ni zanimivo, ker prinaša preveč stroškov.
Za konec so precej slikoviti in pesimistični, saj v svojem zapisu, ki so ga objavili na socialnih omrežjih, pravijo, da jih skrbi, da smo na dobri poti do zdravstva, s katerim čez nekaj let ne bomo sigurni, "da bomo v primeru hude prometne nesreče dovolj hitro prejeli primerno oskrbo. Posledice bodo katastrofalne. V sistemu, ki je interes vseh, se vali odgovornost na zdravnike in zdravstveno osebje. Ko zataji logistika, nasrkajo ljudje v prvih bojnih vrstah. Bolniki in osebje, ki jim ne more nuditi oskrbe, ki bi bila zanje nujna."