Slovenj Gradec

Zneski na položnicah bodo višji, a bodo občani pili boljšo vodo

S.R./STA
5. 7. 2023, 17.25
Posodobljeno: 5. 7. 2023, 17.25
Deli članek:

V Slovenj Gradcu se bodo z avgustom zvišale cene oskrbe s pitno vodo. Povprečna položnica bo višja za 4,95 evra in bo po novem mesečno znašala 40,74 evra.

Mestna občina Slovenj Gradec
Slovenj Gradec

Razlog za povišanje cen oskrbe s pitno vodo, ki so ga na današnji seji z večino glasov za in dvema proti potrdili mestni svetniki Mestne občine Slovenj Gradec, tiči v več kot štiri milijone evrov vredni naložbi v ultrafiltracijo vode. Nove cene oskrbe s pitno vodo, ki vključujejo tako višje cene omrežnine kot višje cene storitve, je predlagala Komunala Slovenj Gradec, ki je upravljavec vodovodnega omrežja.

Po besedah župana Mestne občine Slovenj Gradec Tilna Kluglerja je naložba v ultrafiltracijo drugi največji projekt v občini, o njegovi vsebini pa več pove podrobnejši opis projekta, ki pravi, da ta prinaša izboljšanje zanesljivosti oskrbe z zdravstveno ustrezno pitno vodo v občini.

"V pitni vodi ne bo več klora oz. ga bo zelo malo. Pomembno pa je tudi, da nismo le zgradili nove naprave v Suhem Dolu, ampak smo zgradili tudi več kot 10 kilometrov novega omrežja in na javni vodovod na novo priključili 457 oseb," je svetnikom povedal župan Klugler. Naložba s seboj prinaša tudi dvig cene za odjemalce, še vedno pa ta ostaja pod povprečjem primerljivih cen v drugih občinah, je dodal župan.

Večja poraba elektrike

Celotna naložba v ultrafiltracijo in manjkajoče vodovode je vredna 4,24 milijona evrov brez DDV. Za naložbo, ki so jo izvajali skoraj dve leti, so iz kohezijskega sklada pridobili nekaj manj kot tri milijone evrov, lastnih sredstev je nekaj manj kot 1,3 milijona evrov, je za STA pojasnil direktor Komunale Slovenj Gradec Jože Dvorjak.

Poudaril je, da poleg tega da naložba prinaša dolgoročno rešitev kvalitetne priprave pitne vode, pa za Komunalo Slovenj Gradec kot upravljavca vodovoda pomeni še bolj varno distribucijo pitne vode do uporabnikov z manj motnjami pri dobavi.

Sicer pa je glavni razlog za višje cene oskrbe s pitno vodo predvsem dodatni strošek elektrike, ki ga naložba prinaša, saj bo poraba elektrike večja, razlog podražitev pa so tudi stroški najemnine in zavarovanja objekta ultrafiltracije.

Ultrafiltracija

Nove cene bodo veljale od avgusta letos dalje, ko se bo po načrtih tudi zaključilo obdobje poskusnega obratovanja. Da je naložba bila potrebna, so sicer v komunali poudarjali več let, saj sta se predvsem ob dolgotrajnih nalivih pojavljala motna voda in problem mikrobioloških onesnaženj na izvirih v Suhem Dolu, od koder zagotavljajo okoli 75 odstotkov potrebnih količin vode za slovenjgraško občino.

Kot so postopek ultrafiltracije opisali na občini, je to fizikalna filtracija z membrano, ki ima velikost por 0,02 mikrometra do 0,03 mikrometra. To omogoča odstranitev vseh netopnih snovi, večjih od velikosti por. Mednje spada 99,99 odstotka virusov in 99,99 odstotka bakterij, pesticidi pa žal še ne.

Slovenjgraški svetniki so na današnji zadnji seji mestnega sveta pred počitnicami med drugim potrdili tudi letošnje občinske nagrajence, ki jim bodo odlikovanja vročili septembra ob prazniku občine.