Kljub temu da je soboški mestni svet na zadnji seji sprejel več pomembnih odločitev, med drugim sta bila v drugi obravnavi sprejeta prostorski akt za razvoj Fazanerije in ustanovitveni odlok soboškega zdravstvenega doma, tokrat brez polemičnega določila o dežurni zobozdravstveni službi, je največ zanimanja poželo dogajanje okoli javnega zavoda Raziskovalno-izobraževalno središče (RIS) Dvorec Rakičan.
Dolgoletni direktor Robert Celec je namreč vse od hišnih preiskav, ki so ga doletele zaradi domnevnih nepravilnosti pri unovčevanju turističnih bonov, močno na udaru javnosti. Poleg policijske preiskave poteka tudi izredna revizija poslovanja javnega zavoda, ki jo je odredil soboški župan, dogajanje pa je doseglo vrhunec na seji sveta zavoda, ko so člani ekspresno izglasovali razrešitev Celca.
Ni bilo zrelo za obravnavo
V skladu s postopkom mora sicer svet zavoda pred razrešitvijo direktorja pridobiti še soglasje mestnega sveta, a o tem mestni svetniki na tokratni seji niso glasovali. Razlog? Potrebno gradivo, zapisnik seje sveta zavoda s pozivom k podelitvi soglasja za razrešitev, ni pravočasno prispelo na naslov mestne občine. Mestna svetnica Tamara Gradinski (SDS) je kljub temu predlagala, da se dnevni red seje razširi s točko o RIS Dvorec Rakičan, da bi se mestni svetniki seznanili z "inkvizicijskim procesom", kot je dogajanje v zvezi z njegovo odstavitvijo za naš medij opisal Celec, in problematiko okoli javnega zavoda. Ne nazadnje sta, kot je poudarila svetnica, člana sveta zavoda tudi mestna svetnika Matjaž Durič (SD) in Nives Cajnko (Svoboda), ki bi dogajanje okoli poziva k razrešitvi direktorja lahko dodatno pojasnila.
Do razširitve dnevnega reda ni prišlo, saj ta po pojasnilih predsedujočega Timija Gomboca, podžupana, ki vse od imenovanja vodi seje mestnega sveta namesto župana, ne bi bila v skladu s poslovnikom. Po besedah župana Damjana Anželja pa obstajajo očitna neskladja tudi v petčlanskem svetu zavoda RIS Dvorec Rakičan. "Tudi tam se stvari očitno ne ujemajo. Predsednik sveta zavoda Jožef Varga nam je sporočil, da bo zapisnik seje dostavil v treh dneh, a nam ga je nato vseeno poslal Silvo Jakob z v oklepajih navedeno opombo, da je predsednik odsoten. Tudi to kaže, da zadeva ni zrela za obravnavo," je mestnim svetnikom povedal Anželj in dodal, da na podlagi neverodostojnih listin pač ne morejo sprejemati odločitev, poleg tega obravnavo točke preprečujejo še postopkovna določila.
Kot so za Vestnik sporočili iz kabineta soboškega župana, potrjenega zapisnika ali podpisanih sprejetih sklepov z zadnje seje sveta zavoda RIS Dvorec Rakičan od predsednika sveta zavoda še niso prejeli.
Trije za, dva vzdržana
Zapisnik, ki ga je pridobilo uredništvo Vestnika, sicer v ničemer ne nakazuje, da ne bi bil verodostojen, in kaže med drugim, da so za Celčevo razrešitev glasovali trije člani sveta zavoda, dva sta bila vzdržana. Poleg predsednika Varge, njegovega namestnika Jakoba in dveh svetnikov Duriča in Cajnkove je članica sveta zavoda še Suzana Počič, ki je predstavnica zaposlenih. Vodstvo soboške občine se je, kot vse kaže, odločilo, da vsaj za zdaj ustavi konje pri bliskovitem dogajanju okoli javnega zavoda, za katerega verjetno ne bo tako lahko najti ustrezne vodstvene zamenjave. "Problematika je pereča, zato bomo na naslednji seji, če bo gradivo dostavljeno in pripravljeno, tudi o tem, kakor o dveh prestavljenih točkah, razpravljali in odločali," je mestnim svetnikom obljubil župan. Še pred glasovanjem o dnevnem redu je namreč po pričakovanjih umaknil dve predvideni točki, ki sta povezani z javnim zavodom RIS Dvorec Rakičan, ena se nanaša na podelitev soglasja za zadolžitev javnega zavoda, druga na izplačilo dodatka za delovno uspešnost direktorju.
Silvo Jakob je tisti član sveta zavoda, na katerega je Celec po hišnih preiskavah pokazal s prstom, da proti njemu vodi osebno vojno. Jakob, tudi član SDS in direktor ter družbenik v dveh podjetjih iz Rakičana, ki se ukvarjata z računalniškim programiranjem, je takrat javno potrdil, da je zaradi prejetih sumov kaznivih dejanj, povezanih z javnim zavodom, vložil prijavo na policijo. Kot je poudaril po hišni preiskavi v rakičanskem dvorcu in na domu direktorja, je ta pokazala, da so bili njegovi sumi upravičeni.
Na razplet dogajanja in dokončno usodo Celca, tudi nekdanjega člana SDS, katerega pot v tej stranki se je že davno klavrno končala, danes pa je član vladajočega Gibanja Svoboda, bo tako treba počakati do jeseni. Celec, ki se mu prihodnje leto izteka tretji mandat na čelu rakičanskega javnega zavoda, se bo lahko, če mestni svet prižge zeleno luč za njegovo predčasno razrešitev, še izjasnil o razlogih za razrešitev. Pri tem pa bo zanimivo videti, kako bosta glasovali koalicijski svetniški skupini SD in Svoboda. Njuna predstavnika že v svetu zavoda nista bila proti njegovi razrešitvi. O glasovih svetnikov iz vrst SDS pa verjetno ne bo treba dvakrat ugibati.