Brezskrbno na dopust

Lekarniška zveza: Ta zdravila morajo z vami na potovanje

P.K./STA
12. 6. 2023, 14.20
Deli članek:

Pripravili so seznam zdravil in medicinskih pripomočkov, ki so sestavni del potovalne lekarne.

Profimedia
Kaj je dobro vzeti s sabo?

Lekarniška zveza ob prihajajočih dopustih svetuje, da se potovalna lekarna pripravi v torbico, ki je čim bolj zavarovana pred zunanjimi vplivi in ni dostopna otrokom. "Zdravila hranite v izvirni embalaži, skupaj z navodili za uporabo. Posebej bodite pozorni na zdravila, za katere je predviden poseben način shranjevanja. O zdravilih na recept, ki jih redno jemljete, se prej posvetujte z zdravnikom, preverite, ali je zanje potrebno posebno potrdilo za prenos preko meje in poskrbite, da vam zdravil na dopustu ne zmanjka," so v sporočilu za javnost povzeli nasvet predsednice lekarniške zbornice Darje Potočnik Benčič.

Dobro založena potovalna lekarna pokrije veliko večino možnih zapletov. Paket prve pomoči mora vsebovati sterilne obveze, gaze, obliže, povoje, elastični povoj, razkužilo, škarje in termometer. Priporočajo, da so del potovalne lekarne tudi zdravila proti prehladu, povišani telesni temperaturi, bolečinam in kašlju. Še posebej so priporočljiva v obliki, ki omogočajo uživanje brez vode in jih lahko raztopimo v ustih ali žvečimo. Za otroke svetujejo sirupe ali svečke.

Odvajala, probiotiki, rehidracija

Vselej so aktualna zdravila proti prebavnim težavam. V primeru zastrupitve s hrano ali pijačo je primerno medicinsko oglje. Poleg prebiotikov in probiotikov je priporočljivo s seboj vzeti tudi rehidracijski prašek, ki ob driski, bruhanju pa tudi v primeru povečanega znojenja nadomešča izgubljene minerale in preprečuje dehidracijo, svetujejo v lekarniški zbornic. Veliko oseb ima na dopustu težave z zaprtjem. Tem svetujejo odvajalo. Tablete za filtriranje vode lahko po navedbah zbornice v veliki meri omejijo nevarnost prebavnih težav ali celo zastrupitve na rizičnih območjih.

Vedno več oseb potrebuje tudi zdravila proti alergijam. Alergijske reakcije na koži lajšajo tudi določeni geli oz. mazila. Potovalna lekarna naj vsebuje še tablete proti potovalni slabosti, sredstva za zaščito pred soncem in nego po sončenju, repelente in zdravila v primeru okužb spolovil oz. sečil ter pripomočke za ustno higieno, so še dejali.