Zakonca Šuštar

Izkoriščala sta delavce, nad Izolo gradita vilo, odpisala pa bi večmilijonski dolg

Primož Cirman, Tomaž Modic
17. 4. 2023, 05.55
Deli članek:

Kako želita Boris in Rozana Šuštar rešiti svoje podjetje Marinblu, ki se je po lanski aferi izkoriščanja delavcev znašlo pred bankrotom, in zakaj jima morda ne bo treba vračati dveh milijonov evrov državne pomoči ...

Sijan Pretnar
Rozana Šuštar

Junija lani je RTV Slovenija razkrila izkoriščanje delavcev v podjetju Marinblu, ki je v lasti nekdanjega državnega sekretarja Borisa Šuštarja in njegove soproge Rozane Šuštar. V pakirnici rib iz Kozine naj bi jih silili v čezmerno delo, jih snemali in se nad njimi izživljali. Ko so v javnost prišle fotografije 12 indijskih delavcev, ki naj bi nekaj časa spali v skupnih prostorih nad pakirnico, so na ministrstvu za delo ocenili, da to »meji na novodobno suženjstvo«. 

Manj kot leto dni pozneje podjetju Marinblu grozi bankrot. Ključni kupci doma in v tujini so mu namreč odpovedali pogodbe o dobavi blaga. Tudi zaradi drastičnega zmanjšanja prodaje so banke zahtevale vračilo izposojenega denarja. Upniki so blokirali račune podjetja, ki je v začetku meseca razglasilo plačilno nesposobnost.

Bobo
Boris Šuštar.

Toda zdaj sta se zakonca Šuštar domislila načrta za rešitev težav. S predlogom prisilne poravnave želita od upnikov odpis velike večine dolga, je razvidno iz dokumentov, ki sta jih predložila sodišču. To bi jima omogočilo, da obdržita dva milijona evrov subvencij, ki sta jih do zdaj prejela od države. Kar je najpomembnejše: upnike poskušata prepričati, da so bili očitki o izkoriščanju delavcev in drugih nepravilnostih v celoti izmišljeni.

Kaj bo z državnimi subvencijami?

Podjetje Marinblu ima več kot sto upnikov, ki jim dolguje skupno 3,3 milijona evrov. Ker njihove terjatve niso zavarovane, jim zakonca Šuštar ponujata tri možnosti:

– 15-odstotno poplačilo v štirih letih, torej do leta 2027,

– pretvorbo terjatev v kapital, s čimer bi postali manjši solastniki podjetja, ali

– stečaj podjetja, v katerem bi po oceni dobili poplačanih 12 odstotkov terjatev.

Kot zakonca Šuštar navajata v dokumentaciji, je podjetje Marinblu lani ostalo brez tretjine prihodkov od prodaje, ustvarilo pa je več kot 1,2 milijona evrov izgube. Ta je izničila vse pretekle dobičke, zato ima podjetje celo negativni kapital, torej več dolgov kot premoženja. Več kot dva meseca zamuja tudi s plačilom dveh milijonov evrov obveznosti do dobaviteljev. Te zdaj zakonca Šuštar prosita, naj pomagajo rešiti Marinblu.

Marinblu
V podjetju Marinblu se ukvarjajo s proizvodnjo, predelavo, veleprodajo in maloprodajo rib in drugih ribjih izdelkov.

Nad glavo jima visi tudi vračilo skoraj dveh milijonov evrov subvencij, ki jih je njuno podjetje prejelo iz evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo. Z njimi sta gradila nov velik proizvodni obrat, a za dokončanje potrebujeta čas in denar. Če jima ne uspe, bosta morala pomoč vrniti. V tem primeru bi Marinblu zagotovo končal v stečaju. Kot smo že poročali, je ministrstvo za kmetijstvo v času, ko sta ga vodila Aleksandra Pivec in Jože Podgoršek, podjetju pomagalo tudi s spreminjanjem predpisov in mu tako omogočilo, da prejme nepovratni denar. Vse to je počelo že v času, ko so različne inšpekcije ugotavljale kršitve delovne in druge zakonodaje v podjetju.

Tožilstvo ne verjame, da sta zakonca Šuštar žrtvi

Toda zakonca Šuštar sta prepričana, da sta sama žrtvi. »Junija 2022 je prišlo do napada in prijave s strani konkurenčnega podjetja, da Marinblu prodaja ribe in druge ribje izdelke dvomljive kakovosti, v nehigienskih razmerah, da domnevno kupci zavračajo ribe, ki naj bi jih podjetje prepakiralo in zopet prodajalo na trgu. Vse obtožbe so slonele na izmišljenih navedbah in izjavah,« sta poudarila. Dodala sta, da so to pozneje potrdili številni inšpekcijski pregledi.

»Pojavile so se tudi obtožbe glede zlorabe nepovratnih sredstev. Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je (...) preverila izvajanje in plačevanje investicije z uporabo subvencije in ni ugotovila nobene nepravilnosti,« sta zapisala. »Glede očitkov izkoriščanja in neplačevanja delovne sile je bilo po številnih pregledih delovne inšpekcije ugotovljeno, da podjetje ni zaposlovalo na črno, saj je imelo vsa dovoljenja za zaposlovanje delovne sile. (...) Marinblu nima ne neporavnanih obveznosti do delavcev ne odprtih civilnih tožb,« sta dodala.

Toda okrožno državno tožilstvo v Kopru meni drugače. To je novembra lani v zadevi Marinblu vložilo obtožnico zoper dve fizični in dve pravni osebi zaradi kaznivih dejanj kršitve temeljnih pravic delavcev in ponareditve ali uničenja poslovnih listin. »Kot je bilo ugotovljeno v predkazenskem postopku, delavcem niso plačali dodatkov za nočno delo, delo ob nedeljah, praznikih in dela prostih dnevih; niso jim omogočili pravice do zakonsko predpisanega počitka, kršili so tudi določila o trajanju delovnega časa, v nasprotju z zakonskimi obveznostmi v času od januarja 2020 dalje,« so takrat sporočili s tožilstva.

»Na ta način je bilo oškodovanih skupno 24 delavcev,« je ugotovilo tožilstvo.

Gradita vilo nad Izolo

Ob pregledu dokumentacije se zastavlja tudi vprašanje, ali je plačilna nesposobnost podjetja Marinblu res zgolj posledica afere. Že prej, med epidemijo covida-19, je namreč s plačevanjem računov zamujalo po več mesecev. Več kot polovica lanske izgube je posledica spodletele prodaje poslovne stavbe na Kozini. O tem poslu sta se zakonca Šuštar dogovorila z gradbenim podjetjem Štolfa, ki pa je odstopilo od pogodbe, a zdaj zahteva vračilo skoraj pol milijona evrov predujma.

Medtem ko zakonca Šuštar prepričujeta dobavitelje v odpis večine dolgov, banke pa v odobritev posojila za dokončanje novih proizvodnih prostorov v Izoli, sama na prestižni lokaciji nad Izolo gradita razkošno vilo z velikimi steklenimi površinami. Za to sta lani najela 400 tisoč evrov bančnega posojila.

Kako sta financirala nakup parcele in koliko denarja bosta še potrebovala, ni znano. Že lani pa je Rozana Šuštar za Reporter ostro zavrnila očitke, da sta s soprogom del državnega denarja za investicijo v pakirnico v Izoli porabila za gradnjo vile. »Denar je na projektnem računu Nove KBM, od koder se po posameznih fazah gradnje za to plačuje. Tudi izvajalec je drugi,« je poudarila.

Profimedia
V podjetju Marinblu se ukvarjajo s proizvodnjo, predelavo, veleprodajo in maloprodajo rib in drugih ribjih izdelkov.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?