Če bodo do 1. junija zbrali 5000 podpisov volilcev, bodo Pirati predlog za dopolnitev zakona o lokalnih volitvah vložili v državni zbor. Tam bodo poslanci v okviru zakonodajnega postopka odločili, ali naj se županski mandat po vzoru predsedniškega omeji na dva zaporedna mandata.
Premisleki o posegih v župansko funkcijo so vedno aktualni; poslanska in županska funkcija sta nezdružljivi že dobro desetletje, pred nekaj leti smo bili tik pred tem, da bi poslanci uzakonili možnost odpoklica župana, živahne pa so že bile tudi polemike o tem, ali omejiti število županskih mandatov.
Bolj demokratično od volitev?
»Mislim, da so našli dobro temo za zbujanje pozornosti,« o pobudi Piratov pravi predsednik Združenja občin Slovenije (ZOS) in že sedmi mandat župan Pivke Robert Smrdelj. Pričakuje, da bodo Pirati uspeli zbrati 5000 podpisov volilcev in da bodo tudi v državnem zboru nekateri poslanci izpostavljali doprinos omejitve števila mandatov k demokraciji.
»Mislim, da je težko zagovarjati, da bo to bolj demokratičen instrument, kot so volitve,« dodaja. Občani vsaka štiri leta na volitvah ocenijo, ali si nekdo zasluži še en mandat, in če bi bilo v podzavesti ljudi, da želijo »neobremenjenost« in »svežino«, bi jo izbrali, meni. »Ampak na lokalni ravni se to očitno ne prime. Veliko nas je takšnih, ki nizamo mandate, ponekod pa župan po enem mandatu odleti.«
Omejitev števila mandatov bi po njegovem mnenju koristila tistim, ki si želijo odpraviti politično konkurenco, prinesla pa bi neprestane menjave odločevalcev, ki bi se na novo učili dela. Tudi potrebe po tem, da bi se županski mandat podaljšal, Smrdelj ne vidi. »Če nekdo ne dela dobro, je še štiri leta preveč, kdor se trudi in ima kaj pokazati, pa mu po štirih letih ni tako hudo iti na volitve. To je demokracija.«
Pomisleki
Pomisleki o demokratičnosti poseganja v število županskih mandatov se porajajo tudi županu Mestne občine Koper Alešu Bržanu, ki je župan drugi mandat. »Omejitvi županskih mandatov na največ dva zaporedna mandata ne nasprotujem, saj menim, da lahko v osmih letih vsak župan uresniči svoj program in zastavljene cilje. Vprašanje pa je, ali je dopustno, da to odločitev odvzamemo volivkam in volivcem,« pravi o predlogu Piratske stranke.
»Pri vsakem posegu v volilno pravico moramo biti zelo previdni, zato pričakujem, da bodo poslanke in poslanci v primeru obravnave predlaganega zakona zares skrbno pretehtali vse posledice takšne omejitve,« poudarja.
Če bosta le dva, naj bosta daljša
Župan Ajdovščine Tadej Beočanin, ki je lani nastopil svoj tretji mandat, omejitvi mandatov ne bi nasprotoval, vendar pod določenimi pogoji. »Pred časom, še preden sem bil prvič izvoljen za župana, se je razpravljalo o predlogu, da se županom in občinskim svetom mandat podaljša na šest let, istočasno pa omeji na največ dva zaporedna. Tak predlog bi podprl; v kolikor pa bi mandat ostal štiriletni, bi podprl omejitev na tri zaporedne mandate,« je sporočil.
Na predlog Piratske stranke so se v ponedeljek ostro odzvali v Skupnosti občin Slovenije (SOS), ki je poleg ZOS in Skupnosti mestnih občin še tretja močna organizacija, ki zastopa interese občin. »Slovenija se sooča s številnimi nedelujočimi sistemi, a občine to zanesljivo niso. Prepričani smo, da gre za preusmerjanje pozornosti stran od zdravstvenega sistema, dolgotrajne oskrbe, delovanja države na lokalni ravni, plačne politike, vzgoje in izobraževanja, davčne politike … na županje in župane, kot da so slednji največji problem te države,« je zapisala generalna sekretarka SOS Jasmina Vidmar.
Do kopičenja mandatov županov se je že opredelila tudi politologinja dr. Simona Kukovič, ki se znanstveno posveča lokalni samoupravi. »Vedno, ko me kdo povpraša, ali je to težava, na stvari pogledam tako: takšen župan je šel vsaka štiri leta čez sito. Vsaka štiri leta je dobil večino glasov. Na kakšen način lahko ugovarjamo, da ni primeren? Če občani spoznajo, da ima ta človek še dovolj energije, da je dovolj motiviran in se še ni izžel, po mojem mnenju ni primerno in tudi ne demokratično omejevati števila mandatov.« Tudi ona meni, da bi morala politika v primeru omejitve na dva mandata trajanje posameznega podaljšati na šest let.