V 40-članskem državnem svetu je 22 predstavnikov lokalnih interesov, 18 članov pa je iz vrst socialnih in poklicnih interesov. Med lokalnimi predstavniki jih je osem iz SDS, po dva pa iz NSi in SLS, k slednjim lahko prištejemo še dva predstavnika kmetov. Po naših podatkih naj bi se svetniki iz SDS, NSi in SLS sprva dogovorili, da bodo nastopili s skupno kandidatko Jasmino Opec Vöröš, nekdanjo poslanko SLS; druga možna izbira pa naj bi bil dolgoletni zagorski župan Matjaž Švagan.
Toda v ponedeljek jih je SDS presenetila s svojim kandidatom Bojanom Kekcem, za katerega so v NSi in SLS vedeli, da nima možnosti za izvolitev. Če bi prišel v drugi krog z Jožefom Školčem, bi izgubil, državni svet pa bi prevzela leva politična stran. Zato naj bi v NSi in SLS podprli predstavnika gospodarstva Marka Lotriča, sicer podjetnika iz Selške doline, ki je bil zanje bolj sprejemljiv kot Školč, nekdanji dolgoletni poslanec LDS, minister za kulturo in še prej predsednik državnega zbora, ki v državnem svetu predstavlja področje izobraževanja.
V ponedeljek ponovno
V prvem krogu je Kekec dobil 10 glasov in je pričakovano izpadel, v drugi krog pa sta se uvrstila Lotrič s 15 glasovi in Školč s 13. Toda v drugem krogu je Školč dobil 15 glasov, Lotrič pa še manj, zgolj 12 glasov, zato nihče izmed njiju ni bil izvoljen in bodo v ponedeljek državni svetniki pred ponovnim glasovanjem ponovili kandidacijski postopek. Seveda bi bil predsednik državnega sveta lahko izvoljen že na ponedeljkovi ustanovni seji, če se SDS ne bi vzdržala in bi podprla Lotriča.
Na vprašanje svetnikov iz NSi kolegom iz SDS, zakaj ga niso podprli, naj bi jim dejali, da ga predsednik (Janez Janša) ni našel na Googlu. Če bi ga dovolj dobro iskal, bi ga tudi našel. Med drugim je bil Lotrič med podporniki predsedniške kandidature Anžeta Logarja, ki je med svojo kampanjo obiskal njegovo podjetje Lotrič Meroslovje. Še več, 12. novembra letos je nastopal na okrogli mizi občine Železniki skupaj z evropsko poslanko SDS Romano Tomc, ki sta na skupni okrogli mizi nastopila tudi leta 2018. Slednji dogodek je povezoval Žan Mahnič, objavili pa so ga na portalu stranke SDS.
Seveda se postavlja vprašanje, zakaj za prvaka SDS ni sprejemljiv gospodarstvenik, ki je na zadnjih predsedniških volitvah podprl njihovega kandidata, oziroma ali SDS bolj ustreza, da bi državni svet prevzel Školč ali kdo drug iz leve opcije. Tako se bodo lahko na koncu pritoževali, da vse v Sloveniji obvladuje leva stran.