Vodstvo gluho za opozorila

Urbanija po prijavi spolnega nadlegovanja nad novinarje s policijo?

R.T.
16. 12. 2022, 20.23
Posodobljeno: 16. 12. 2022, 22.00
Deli članek:

Če je kdo pričakoval, da se bodo razmere na RTV Slovenija po referendumu, na katerem je lahko slavila le ena od obeh strani, umirile, se je močno uštel. Po ekscesu z aneksom h kolektivni pogodbi vodstvo, natančneje direktor Televizije Slovenija Uroš Urbanija, kot kaže na zaposlene zdaj pritiska v primeru enega od »svojih« urednikov TV Dnevnika.

Bobo
Uroš Urbanija

Spomnimo, o primeru prijave proti uredniku TV Dnevnika Jaki Elikanu, ki jo je zaradi domnevnega spolnega nadlegovanja vložila novinarka nacionalne televizije, smo poročali na začetku decembra. Kot so nam takrat potrdili na policiji, razloge za sum morebitnih kaznivih dejanj preverjajo. Do spornega dogodka, zaradi katerega je bil Elikan deležen prijave, je po naših informacijah prišlo konec novembra. Tudi sicer pa so na sporno vedenje Elikana nadrejene že večkrat opozarjali novinarji, so takrat navedli na spletišču Tukajsmo.info, ki so ga ustvarili in z njim upravljajo stavkajoči na RTV Slovenija. Zdaj se po njihovih navedbah zgodba nadaljuje.

Kot so potrdili v današnjem zapisu na svojem spletišču, je policija v povezavi s primerom že sprožila ustrezne postopke, pri čemer so po njihovih navedbah včeraj policisti znova obiskali RTV ter zasliševali priče in odgovorne osebe. Hkrati je »RTV-jeva pooblaščenka za mobing oz. skupni odbor podal predlog, da je prijaviteljico potrebno zaščiti pred ponovnim kontaktom z domnevnim povzročiteljem mobinga.« In kakšen je bil odziv vodstva RTVS? Zadeva je po njihovih navedbah danes na tej točki, da so novinarji in Aktiv novinarjev Informativnega programa deležni groženj direktorja Uroša Urbanije, celo s policijo, a se je vmes zgodilo še nekaj ključnih korakov, zato lepo po vrsti.

Vodstvo gluho, odgovarja z grožnjami

»Sodelavci so že dlje časa opozarjali na neprimerno in agresivno vedenje domnevnega nadelgovalca, sodelavke so celo večkrat prosile sodelavce za spremstvo, kadar so vedele, da bo v prostoru tudi on. Rebernikova ni želela ničesar ne videti ne slišati,« so še zapisali na spletišču Tukajsmo.info.

Po njihovih pojasnilih je v povezavi s primerom generalni direktor RTVS Andrej Grah Whatmough, ki je od 1. decembra tako ali tako odsoten, pred organi zavoda pa ga po pooblastilu nadomešča Urbanija, v tem obdobju poniknil. Odgovorna urednica Informativnega programa Jadranka Rebernik pa na drugi strani »ne vidi nobenih težav in je domnevnega nadlegovalca, ki je po prijavi policiji takoj odšel na bolniško, zdaj pa je očitno ozdravel, takoj vrnila na plan in tako bo jutri ponovno 'na kraju zločina,' torej urednik Dnevnika,« so zapisali. Opozorila, da je to neprimerno, saj je možen stik prijaviteljice in domnevnega nadlegovalca, ob tem pa se »v njegovi prisotnosti zaradi njegovega agresivnega in tudi sicer neprimernega obnašanja tudi drugi ne počutijo varni,« pri Rebernikovi po njihovih navedbah niso zalegla. Sledilo je pismo Aktiva novinarjev Informativnega programa, naslovljeno na Rebernikovo in urednico dnevno-informativnih oddaj Ksenijo Koren, v katerem so izrazili zaskbljenost nad možnostjo neprimernega stika ter vodstvo pozvali, naj do »zaključka postopka domnevni nadelgovalec tega dela ne opravlja, saj je urednik v desku (delovni prostor, kjer nastaja Dnevnik) v neprestani interakciji s številnimi zaposlenimi,« kar da od delodajalcev, ki morajo poskrbeti za »delovno okolje, v katerem nihče ne bo izpostavljen neželenemu ravnanju spolne narave,« terja tudi zakonodaja.

Namesto razumevanja in zaščite domnevne žrtve so bili zdaj kot kaže deležni groženj in obtožb o šikaniranju. Kot so pojasnili, je Urbanija pooblaščenko za mobing Ines Smrke prosil, »naj sproži postopke proti avtorjem zapisa Aktiva novinarjev zaradi šikaniranja. Pisanje je zaključil z obvestilom, da bo podal prijavo na policijo.«

»Skratka, za s pričami potrjeno prijavo spolnega nadlegovanja dobi domnevni nadlegovalec boljšo plačo, tiste, ki opozarjajo na možnost stika domnevnega nadlegovalca z žrtvijo, vodstvo RTV-ja prijavi na policijo, odgovorne osebe si pa delijo zlata padala. Ali obstaja kakšen organ v tej državi, ki lahko prepreči uničevanje javnega RTV-ja in šikaniranje zaposlenih na njem?« so zaključili, pri čemer so ciljali na nedavno podpisan aneks h kolektivni pogodbi zavoda, ki vključuje tudi sporni člen, v skladu s katerim si je vodstvo skupaj z najožjimi sodelavci v primeru prekinitve pogodbe o zaposlitvi brez posebej podanega izrecnega soglasja zagotovilo mastne odpravnine.

tukajsmo.info
Sporočilo Uroša Urbanije, v katerem Aktiv novinarjev obtožuje šikaniranja in grozi s prijavo na policijo.