V okolici Zajčje dobrave v ljubljanski četrti Polje so se pojavili sumljivi sveži kosi posebne salame s polžjim strupom. Ena zastrupitev psa se je že zgodila, je poročala ženska. Na srečo je bilo, je še povedala, zdravljenje psa pravočasno in je z njim vse v redu.
Na spletni strani Veterinarske fakultete Univerzi v Ljubljani je moč izvedeti, da so lahko strupi proti polžem nevarni ne samo za živali, ampak tudi ljudi. Eno od sredstev za zatiranje polžev in bramorjev v granulah modre barve denimo težave pri psu sproži že po tridesetih minutah do treh urah po zaužitju. "Klinični znaki pri blagi zastrupitvi so slinjenje, driska, zoženi zenici, tresenje in trzanje, slabotnost, preobčutljivost na dotik, povišana telesna temperatura, nemirnost in uhajanje urina," so zapisali. Pri hudi zastrupitvi pa lahko žival doživi tudi kolaps, upočasnjen srčni utrip, zavoro dihanja, krče, modrikaste sluznice in komo.
Lahko je usodno, zato ukrepajte hitro
Malo drugačno klinično sliko povzroča strup za polže v obliki modrih peletov. Pri psu se po zaužitju pojavijo nekoordinirani gibi, vznemirjenost, vzdražljivost, pospešeni dihanje in frekvenco srca, povišana telesna temperatura, dehidracija, bruhanje in driska. "Znaki hujše zastrupitve pa so: kolaps, oteženo dihanje, zavora dihanja, modrikaste sluznice, motnje srčnega ritma in smrt zaradi zastoja dihanja," še navajajo. Pomembno je, da v primeru zaužitja, psa čimprej odpeljemo k veterinarju.