Policisti so jih poniževali in zastraševali

V te nezakonite prakse je bila vpletena tudi Slovenija

P.K./STA
10. 12. 2022, 13.00
Deli članek:

Mreža Border Violence Monitoring Network (BVMN) je ta teden v Evropskem parlamentu predstavila posodobljeno študijo o nezakonitih vračanjih migrantov na zunanjih mejah EU, tudi Slovenije. Poročilo vključuje 1633 pričevanj, s pomočjo katerih so od leta 2017 zabeležili 24.990 neredko nasilnih primerov t. i. pushbackov.

PU Nova Gorica
Domači policisti naj bi se posluževali nasilja v obliki poniževanj, brcanj in zastraševanj, nehumanega ravnanja. (Slika je simbolična)

Posodobljeno 3176-stransko poročilo dopolnjuje obstoječe podatke o nezakonitih vračanjih, ki so jih organizacije, članice BVMN začele zbirati pred petimi leti. Resnično število nezakonitih vračanj je verjetno še mnogo višje, poudarjajo avtorji poročila, ki je dostopno na spletni strani evropske parlamentarne skupine Levica.

V nezakonite prakse je bilo po navedbah avtorjev poleg Slovenije vpletenih še 14 držav, in sicer Avstrija, Italija, Grčija, Hrvaška, Poljska, Madžarska, Romunija, Srbija, Bosna in Hercegovina, Črna gora, Kosovo, Bolgarija, Severna Makedonija in Albanija.

Od pretepanja do zlorab

Pri BVMN, združenju, ki od leta 2016 beleži sporna ravnanja varnostnih organov na mejah EU, poudarjajo, da ne gre za sporadične primere nasilja, število incidentov pa po njihovem prepričanju v zadnjih letih narašča. Avtorji poročila policijske organe številnih držav na migrantskih poteh obtožujejo, da so se posluževali "grozljivih taktik odvračanja". Migrante naj bi tako pretepali, jim brili glave, jih prisilno slačili, spolno zlorabljali in jih napadali s psi.

"Nezakonita vračanja so nezakonita po mednarodnem pravu, a oblasti držav članic že dolgo ignorirajo takšne kršitve človekovih pravic, ki so v nasprotju z mednarodnimi obvezami EU," so zapisali pri mreži. Kot še opozarjajo, v zadnjem času beležijo vse več poskusov oblasti, da kriminalizirajo in ovirajo delo nevladnih organizacij.

Članici BMVN sta med drugim tudi slovenski nevladni organizaciji Infokolpa in PIC - Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki sta sodelovali pri pripravi poročila, ki zajema obdobje več preteklih vlad, ne pa tudi aktualne pod vodstvom Roberta Goloba in odhajajoče ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar.

Več kot 30.000 vračanj

Slovenski avtorji iz omenjenih organizacij v obdobju od izdaje zadnje različice poročila, torej v letih 2021 in 2022, opisujejo nadaljevanje "sistematičnih praks pushbackov iz Slovenije na Hrvaško". Kot pojasnjujejo, slovenska policija migrante vrača prek južne meje v skladu z meddržavnim sporazumom o vračanju, pri čemer pa morajo hrvaški varnostni organi odobriti takšno vračanje.

bralec Reporterja
O nepravilnostih pri ravnanju slovenskih organov je v svojem lanskem poročilu opozarjal tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina.

Kot navaja poročilo, izročitev na Hrvaško za migrante v praksi pomeni, da so tam lahko podvrženi nasilju, praviloma pa so nato nadalje izgnani v BiH ali Srbijo. Sklicujoč se na uradne podatke poročilo ugotavlja, da je Slovenija od začetka 2018 do pomladi 2022 opravila 32.000 takšnih vračanj.

Število vračanj se je glede na navedbe avtorjev poročila letos bistveno zmanjšalo, v veliki meri zaradi nepripravljenosti hrvaških organov, da sprejmejo migrante, ki trdijo, da so v Sloveniji zaprosili za azil. Kljub temu slovensko-hrvaška meja še naprej ostaja nevarna za prečkanje, kot to potrjujeta tragična primera posameznika iz Bangladeša, ki je utonil v Kolpi, in 10-letne deklice iz Turčije, ki je utonila v Dragonji.

To so domnevno počeli naši možje v modrem

Iz objavljenih pričevanj je razbrati, da naj bi se tudi slovenski policisti posluževali nasilja v obliki poniževanj, brcanj in zastraševanj, nehumanemu ravnanju pa naj bi bili migranti še v bistveno večji meri podvrženi po tem, ko so jih slovenski organi izročili na Hrvaško.

O nepravilnostih pri ravnanju slovenskih organov je v svojem lanskem poročilu opozarjal tudi varuh človekovih pravic z ugotovitvijo, da je večina migrantov s strani slovenskih organov vrnjena na Hrvaško in v druge sosednje države, ne da bi jim bila izdana pisna odločba, zato nimajo dostopa do pravnega sredstva za izpodbijanje vrnitve ali predaje.

Potem ko je prejšnji notranji minister Aleš Hojs pred letom dni najostreje zanikal, da bi slovenska policija izvajala pushbacke na meji, je njegova naslednica na čelu ministrstva Bobnar julija letos sporočila, da imajo policisti zdaj nove usmeritve, po katerih morajo pri postopkih na meji evidentirati, da je bila obravnavana oseba seznanjena s pravicami, ki izhajajo iz zakona o mednarodni zaščiti in evropske zakonodaje.

Estrada

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

kraljica Margareta II
Na opazovanju

Nekdanja danska kraljica Margareta II. končala v bolnišnici

peter-kočjaž, maja-oderlap
Triletna plovba

Iskreno z Majo Oderlap: Peter in Natalija sta prodala vse in se odpravila okoli sveta

mariah-carey, pevka
Izguba sestre in mame

Mariah Carey v težkih trenutkih tolaži njen bivši mož

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste