Napeto v gostinstvu in turizmu

Poniževalno: Najnižja osnovna bruto plača je 529,20 evra

P.K./STA
27. 10. 2022, 08.30
Posodobljeno: 27. 10. 2022, 08.33
Deli članek:

Predstavniki delavcev in delodajalcev v gostinstvu in turizmu, kjer sindikati zaradi nizkih plač in težkih pogojev dela rožljajo tudi s stavko, so se v torek sešli z ministrom za gospodarstvo Matjažem Hanom. Dogovorili so se za nadaljevanje pogajanj v sektorju, delodajalci pa so se zavezali, da bodo pripravili odgovor na sindikalne zahteve.

Dreamstime
V pogajanjih bodo zahtevali zvišanje I. tarifnega razreda, na raven minimalne plače ter zvišanje povračila stroškov prevoza na delo in prehrane skladno z veljavno uredbo.

Kot je za pojasnila generalna sekretarka Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije (SGIT) Breda Črnčec, je sindikalna stran na sestanku z ministrom v ospredje postavila dogajanje v družbah, kjer je preko gospodarskih družb oz. finančnih institucij prisotna tudi država (gre za podjetja Sava Turizem, Istrabenz Turizem, Terme Čatež, Terme Olimia, Hit Alpinea) ter plače zaposlenih v panogi.

"Najnižja osnovna bruto plača 529,20 evra po kolektivni pogodbi dejavnosti je nesprejemljiva in je sramotna cena dela slehernega delavca. Čeprav delavec ne more dobiti nižje plače od minimalne, se mu vsi dodatki obračunajo od te nizke osnovne bruto plače in tako delavec za nadurno, nedeljsko in praznično delo prejme zgolj nekaj centov plačila, kar je skrajno poniževalno," je ponovila.

Ni čudno, da dajejo odpovedi

Znova se je dotaknila tudi manka delavcev in nadaljnjega odhajanja kadra iz gostinstva in turizma v druge panoge ter na upokojevanje, kar dodatno kaže na potrebo po zvišanju plač. Po njenih besedah je treba nujno popraviti tudi porušena razmerja, saj minimalna plača sega že skoraj v VII. tarifni razred. Najnižja osnovna bruto plača v tem razredu namreč po kolektivni pogodbi dejavnosti znaša 1101,16 evra bruto, minimalna plača pa je letos postavljena pri 1074,43 evra bruto.

Črnčeceva je spomnila, da v okviru pogajanj o dvigu plač in kolektivni pogodbi dejavnosti, ker se aktualna izteče konec leta, zahtevajo zvišanje I. tarifnega razreda, na raven minimalne plače ter zvišanje povračila stroškov prevoza na delo in prehrane skladno z veljavno uredbo. Pogajanja sicer v več mesecih niso prinesla še nobenega napredka.

Iz 1.000 na 1.300 evrov

Delodajalska stran je medtem pri Hanu opozorila na različne izzive v panogi. Direktor Turistično gostinske zbornice Slovenije (TGZS) Fedja Pobegajlo je izpostavil, da so njihovi člani že izvedli določene ukrepe, "ki kažejo na skrb za zaposlene". "V najtežjem obdobju v zgodovini slovenskega turizma, v obdobju epidemije covida-19, smo kljub prepovedi poslovanja v obdobju devetih mesecev in pol povečali najnižje osnovne plače za preko 11 odstotkov," je poudaril.

Kot je tudi navedel, so minimalno izplačilo letošnjega regresa za letni dopust z lanskih 1024,24 evra povečali na 1300 evrov. "Gre za minimalno višino regresa, s strani naših članov - tudi družb v državni lasti - pa smo prejeli informacije, da so zaposlenim plačali precej večje zneske. Podjetja, ki si to lahko privoščijo, izplačujejo tudi dodatke, v največji meri vezane na sezonsko delo," je dodal.

Še ta udarec

V zvezi s predlogom SGIT je podčrtal, da predvideva najmanj podvojitev najnižjih osnovnih plač. "Tak predlog je seveda nesprejemljiv, saj podjetja takih bremen ne bi prenesla," je posvaril. "Vedeti je treba, da se podjetja v turizmu kljub postopnemu povečevanju prihodkov srečujejo s še višjimi stroški - energentov, živil in plač. Poleg tega ni znan znesek bodoče minimalne plače, ki bo predstavljal veliko dodatno obveznost za delodajalce. Minimalna plača se bo v naslednjem obdobju povišala, ocenjujemo, da bo na ta način skupni dvig minimalne plače v zadnjih petih letih znašal 35 odstotkov," je opisal izzive delodajalcev.

Dreamstime
Turizem in gostinstvo zaradi bornih plač pesti manko delavcev.

Pobegajlo je pojasnil še, da so plačni sistemi v podjetjih zelo različni in ponekod že minimalni dvigi lahko povzročijo zelo veliko povečanje stroškov. Upoštevati je treba še, da razvoj vojne v Ukrajini z vsemi negativnimi posledicami ni znan, je menil.

K Hanu spet novembra

So pa predstavniki delodajalcev po njegovih besedah pregledali poslovanje in opravili različne izračune, na podlagi katerih bodo pripravili svoj predlog sprememb, "ki bo omogočal vzdržno poslovanje podjetij". Sindikatom, ki ga čakajo že od marca, ga bodo predstavili prihodnji mesec.

Predstavniki sindikatov in delodajalcev so se na torkovem sestanku pri Hanu dogovorili, da si bosta strani prizadevali za kompromis za skupno dobro, tako za delavce kot za panogo. Z ministrom za gospodarstvo se bodo znova sestali po 7. novembru.

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki