Gradnje brez prijave

Gradbeni inšpektorji v veliki akciji zaznali porast kršitev

R.T.
19. 10. 2022, 07.27
Posodobljeno: 19. 10. 2022, 07.33
Deli članek:

Ker vseh postopkov še niso zaključili, bo število ugotovljenih nepravilnosti morda še višje.

Bobo
Fotografija je simbolična.

Gradbena inšpekcija, ki deluje pod okriljem Inšpektorata Republike Slovenije za okolje in prostor, je med 1. februarjem in 6. septembrom letos izvajala usklajeno akcijo nadzorov nad prijavo začetka gradnje, pri čemer so preverjali, »ali se gradnja, za katero je predpisana prijava začetka gradnje, izvaja na podlagi popolne prijave, predpisane dokumentacije za izvedbo gradnje in z imenovanjem nadzornika.« V primerjavi z letom 2021 letošnji izsledki kažejo na na porast števila gradenj brez prijave ali brez popolne prijave gradnje ter gradbišč, ki niso ustrezno označena in ograjena glede na zahteve Pravilnika o gradbiščih, so sporočili na osrednjem spletišču državne uprave. Tako je bil leta 2021 delež ugotovljenih nepravilnost glede na število prijav, ki so bile rešene do priprave poročila, 42,8-odstoten, letos pa 46-odstoten, čeprav vsi postopki iz letošnje akcije še niso zaključeni. V 48 inšpekcijskih postopkih dejansko stanje še vedno ugotavljajo, zato utegne biti skupno število ugotovljenih nepravilnosti še višje.

171 inšpekcijskih postopkov

V akciji je sodelovalo 35 gradbenih inšpektorjev, ki so opravili 301 inšpekcijski pregled. Uvedenih je bilo 171 inšpekcijskih postopkov, od tega 167 upravnih in štirje prekrškovni postopki. V upravnem postopku v primeru ugotovljenih kršitev v zvezi s prijavo začetka gradnje, gradbeni inšpektor izreče ukrep, s katerim odredi odpravo nepravilnosti ter določi rok za odpravo nepravilnosti in ustavi gradnjo. V prekrškovnem postopku pa se obravnava prekršek investitorja, če ne prijavi začetka gradnje, ne zagotovi zakoličenja objekta, ne imenuje nadzornika, kadar je ta predpisan, v primeru zamenjave vodje nadzora ne odredi ustavitve gradnje, dokler je ne prevzame nov vodja nadzora. V prekrškovnih postopkih so bile v sklopu akcije izdane tri odločbe z izrečenimi opomini in en plačilni nalog o prekršku z globo v višini tisoč evrov. Ugotovljeni prekršek se je nanašal na neobstoj prijave začetka gradnje.

Izsledki

V upravnih postopkih je bilo v akciji nadzora nad prijavo začetka gradnje izdanih 55 inšpekcijskih odločb, in sicer 29 zaradi kršitev določb Gradbenega zakona (GZ) in 26 zaradi kršitev določb GZ-1. Dvema zavezancema so z opozorilom odredili odpravo lažjih nepravilnosti. V akciji so ugotovili tudi en neskladen objekt, v zvezi s katerim je bila izdana odločba, s katero je inšpektor odredil, da se gradnja ustavi, dokler investitor ne pridobi spremenjenega gradbenega dovoljenja.

Kar zadeva izvajanje gradnje brez prijave oziroma brez popolne prijave začetka gradnje so inšpektorji izdali 11 odločb na podlagi 80. člena GZ, eno odločbo v zvezi z izvajanjem gradnje brez predpisane dokumentacije ter eno odločbo v zvezi z neimenovanjem nadzornika, s katerimi so odredili, da se takoj po vročitvi odločb gradnje ustavijo, in sicer dokler inšpekcijski zavezanec ne izkaže, da je dopolnil prijavo gradnje, kot mu je bilo z odločbo odrejeno, oziroma da je vložil popolno prijavo začetka gradnje. V zvezi z ugotovljenimi nepravilnostmi zaradi gradnje brez predpisane prijave začetka gradnje oziroma brez prijave, oziroma ker prijava ne vsebuje podatkov in dokumentacije iz 76. člena GZ-1, so bile izdane štiri odločbe.

V zvezi z ugotovljenimi nepravilnostmi pri sami gradnji pa so gradbeni inšpektorji izdali 15 odločb za odpravo nepravilnosti na podlagi 86. člena GZ ter 15 odločb na podlagi 98. člena GZ-1. Ugotovili so tudi sedem nelegalnih objektov, za katere so bile na podlagi 93. člena GZ-1 izdane odločbe, s katerimi so gradbeni inšpektorji odredili ustavitev gradnje in rok za odstranitev objektov.