Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Zimske razmere v gorah

Zaradi poledenelih razmer dve reševanji na Mangartu

M.K.
19. 10. 2022, 06.23
Posodobljeno: 19. 10. 2022, 06.44
Deli članek:

Pod vrhom Mangarta so v ponedeljek obnemogli štirje planinci, ki so zaradi poledenelega terena, snega in izmučenosti potrebovali pomoč gorskih reševalcev. Na najvišjih gorah Julijskih Alp v višje ležečih predelih severnih strani že vladajo zimske razmere, zato je nujna uporaba cepina in derez, opozarjajo gorski reševalci.

facebook
Na severnih straneh najvišjih gora že vladajo zimske razmere.

Štirje planinci so želeli toplo jesen in ponedeljkov sončen dan za vzpon na 2679 metrov visok Mangart. Manj kot 200 metrov pod vrhov pa je njihov vzpon zaustavil poledenel teren in sneg. Zaradi izmučenosti so morali na pomoč poklicati gorske reševalce.

Na pomoč je odhitel helikopter Slovenske vojske z združeno ekipo Gorske reševalne zveze Slovenije – Hitre nujne medicinske pomoči in bovški gorski reševalci, ki so vse štiri pohodnike varno prepeljali na Mangartsko sedlo, ki se je kopalo v soncu.

Včeraj je sledilo novo reševanje na Mangartu, kjer sta pri sestopu po italijanski poti obtičala dva planinca. »Zaradi poledenelega terena in brez zimske opreme, si nista upala nadaljevati poti. Ker sta obtičala na italijanski strani, smo bili primorani reševanje preusmeriti k italijanskim gorskim reševalcem,« so slovenski gorski reševalci zapisali na svoji Facebook strani.

Zimske razmere

Gorski reševalci ob tem opozarjajo, da so višje ležečih predeli severnih strani najvišjih gora v Julijskih Alpah kot so Mangart, Jalovec, Triglav in Kanjavec že prekriti s poledenelimi zaplatami snega, zato je nujna oprema za zimske razmere v gorah (cepin in dereze).

Take zimske razmere so zahtevne in ne dopuščajo napak, zato moramo biti tudi sami ustrezno psihofizično sposobni in pripravljeni, opozarjajo reševalci in dodajajo, da 'indijansko poletje'' za severne strani visokogorja pač ne velja.