Kot smo že poročali, je zdravniški sindikat Fides zbral skoraj 3500 podpisov za izstop zdravnikov in zobozdravnikov iz enotnega plačnega sistema. To je tudi ena od stavkovnih zahtev pred splošno stavko zdravnikov in zobozdravnikov, ki so jo napovedali za 19. oktober. Podrobnosti o tem bodo predstavili na današnji novinarski konferenci.
Sindikati s področja zdravstva in socialnega varstva, ki danes z resornim ministrstvom začenjajo pogajanja, na drugi strani še naprej zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij ter sprejem standardov in normativov. Izhodišča zanje je vlada določila prejšnji teden, a njihova vsebina tako sindikatom kot javnosti še ni znana.
Plačna nesorazmerja
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Višje plače v zdravstveni negi pa so bile povod tudi za stopnjevanje nezadovoljstva v zdravniških vrstah. Na porušena plačna nesorazmerja so opozarjali predvsem Mladi zdravniki.
Predstavniki vlade in sindikatov s področja zdravstva in socialnega varstva so novembra lani podpisali dogovor o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva, ki je prinesel višje plače okoli 35.000 zaposlenim, najbolj pa so se povišale bolnišničnim medicinskim sestram. Ob tem so predvideli, da bodo rešitve za delovna mesta, ki v novembrski dogovor niso bila vključena, in ostala odprta vprašanja iskali v drugem krogu pogajanj. A jim to ni uspelo, po volitvah pa so njihove zahteve pričakale novo vlado.
Kot je v torek dejala predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič, pričakujejo, da jim bo danes vladna stran predstavila svoja izhodišča. Obenem pa pričakujejo tudi protipredlog vladne strani, sami so namreč predlog za drugi krog pogajanj podali že februarja in sedanjo vlado z njim seznanili avgusta.
Kot je pojasnila, njihov predlog pravzaprav izhaja iz tega, da so novembra lani ustvarili plačna nesorazmerja; čeprav tega sami niso želeli, ampak bolj vladna stran, so preferirali predvsem eno plačno podskupino, zdravstveno nego, medtem ko so vse ostale profile v zdravstvu in socialnem varstvu nekako pustili ob strani. Gre tako za zdravnike kot za farmacevtske delavce, delovne terapevte, fizioterapevte, sanitarne inženirje, radiološke inženirje in del socialnega varstva ter plačno skupino J, je pojasnila. Njihov predlog tako je, da se ta nesorazmerja zgladijo, da na terenu ne prihaja več do slabe volje in že kar konfliktov v timih, ker gre za tako velike razlike v plačah.