Že dlje časa se v občini širijo informacije, da si želi Kostak na območju papirnice urediti sežigalnico odpadkov za potrebe celotne Slovenije. S tem bi lahko več deset tisoč ton mešanih komunalnih odpadkov, ki jih zdaj odvažajo v tujino ali skladiščijo pri nas, uporabili za znižanje cen ogrevanja in odvisnosti od tujih energentov. Toda njena ekonomika bi bila močno odvisna tudi od nadaljnjega delovanja Vipapa, saj bi papirnica uporabljala paro, ki bi jo proizvajala sežigalnica.
Na kocki je usoda največjega proizvajalca papirja pri nas, ki na leto ustvari 100 milijonov evrov prometa, večino svojih izdelkov pa izvozi v sosednje države. Trajna zaustavitev proizvodnje bi veliko ljudi pahnila v socialno stisko. Še leta 2019 je skupina Vipap zaposlovala več kot 400 ljudi, nanjo pa so vezani tudi številni podjetniki in obrtniki iz Posavja in drugih regij. Največji dobavitelji podpirajo načrt sanacije, ki ga je pripravilo vodstvo družbe. Za njeno preživetje so se tudi upniki pripravljeni odpovedati večini neporavnanih obveznosti. Toda v zgodbi o reševanju Vipapa je prišlo do nepričakovanega zasuka. Med vplivnimi igralci se je namreč vnel hud zakulisni boj za obvladovanje družbe in njenih, več deset hektarjev velikih zemljišč v središču Krškega.
Obračun za Vipap: Jereb proti občinskemu gradbincu
Če bo »prisilka« dobila zeleno luč, bo Vipap dobil novega lastnika. To bo postal nepremičninski mogotec Aleksander Jereb oziroma njegova družba Kompas Shop. Jereb velja za vplivnega in spretnega podjetnika, ki se ne pojavlja v javnosti, med tranzicijo pa je postal lastnik večjega števila podjetij in nepremičnin. Po naših informacijah je Jerebov Kompas Shop od dosedanjih lastnikov, češkega investicijskega sklada Portiva in svetovalnega podjetja IPIDC, že odkupil terjatve do Vipapa in jih namerava pretvoriti v lastništvo. Nedavno je poskušal odkupiti tudi več kot milijon evrov visoko terjatev države do Vipapa, a so prodaji nasprotovali na ministrstvu za finance. Po naših informacijah naj bi Jerebova ekipa vodstvu družbe že nekaj časa pomagala pri reševanju Vipapa in poslovnem prestrukturiranju. Kakšne načrte imajo z Vipapom, ni znano. Toda Vipap je hkrati tarča lokalnega gradbenega in komunalnega podjetja Kostak, ki je bil še pred pol leta le eden od manjših upnikov. Letos poleti se je to spremenilo, saj so v Kostaku začeli mrzlično kupovati terjatve od preostalih Vipapovih upnikov. Po naših informacijah je Kostak v zadnjih dveh mesecih od skoraj 20 upnikov skupaj odkupil že za okoli dva milijona evrov terjatev. Zdaj jih namerava pretvoriti v kapital in postati pomemben Vipapov lastnik.
Kostak: Pogoji »prisilke« so sporni
Pogoj za uspeh Kostakovega načrta je, da enako ne stori Jereb. To mu poskušajo v Kostaku preprečiti z vlaganjem pritožb in ugovorov proti različnim sklepom v prisilni poravnavi. Sodišče poskušajo prepričati, da terjatve, ki jih je odkupil Jereb, ne obstajajo. Če bi jim uspelo, bi Kostak postal največji lastnik Vipapa. To so v torek potrdili tudi v Kostaku, ki ga vodi Miljenko Muha. »Kostak se je odločil za konvertiranje terjatve in v primeru potrjene prisilne poravnave za prevzem solastniškega deleža prvenstveno zaradi zavarovanja ekologije v mestni občini Krško in preprečitve zaustavitve čistilne naprave Vipap. Ta prečiščuje odpadne in komunalne vode gospodinjstev ter industrijskih obratov širšega območja mestne občine Krško in bi v primeru zaustavitve prišlo do ekološke katastrofe,« so poudarili. Dodali so, da si bodo prizadevali za »nadaljevanje proizvodnje s strateškim partnerjem, ki se dejansko ukvarja s panogo papirništva, in ne z nekom, ki to ni, s ciljem, da ne bi prišlo do ponovnega izčrpavanja Vipapa Videm Krško in stanja, kot je zdaj«. »Upniki, ki so prodali terjatve Kostaku, so za razliko od nekaterih drugih udeležencev postopka prisilne poravnave transparentno navedeni v sodnem spisu,« so pokazali s prstom na Jereba. Zavzemali se bodo tudi za zaščito svojih interesov, »ki niso v odpisu 85 odstotkov terjatev«. »Pogoji predlagane prisilne poravnave so sporni iz več razlogov,« so sporočili iz Kostaka.
Želijo ob Vipapu postaviti sežigalnico?
Že dlje časa se v občini širijo informacije, da si želi Kostak na območju papirnice urediti sežigalnico odpadkov za potrebe celotne Slovenije. S tem bi lahko več deset tisoč ton mešanih komunalne odpadkov, ki jih zdaj odvažajo v tujino ali skladiščijo pri nas, uporabili za znižanje cen ogrevanja in odvisnosti od tujih energentov. Toda njena ekonomika bi bila močna odvisna tudi od nadaljnjega delovanja Vipapa, saj bi papirnica uporabljala paro, ki bi jo proizvajala sežigalnica. Ob informacijah o projektu sežigalnice v Krškem velja poudariti, da podjetje, ki je v 43-odstotni lasti občine Krško, v zadnjem obdobju intenzivno širi svojo dejavnost odvoza in obdelave odpadkov – tudi z odpiranjem novih odlagališč v Krškem. Lani jeseni, ko Vipapu ni uspelo pridobiti dodatnega kapitala, zaradi česar so omenjali možnost njegovega stečaja, je občina Krško po skrajšanem postopku sprejela odlok o predkupni pravici za območje v lasti papirnice. Župan Krškega Miran Stanko je takrat pojasnjeval, da tega ne počnejo zato, »da bi tu gradili sežigalnico, ampak da bi to revitalizirali in počasi spremenili v živ center Krškega«.