Grozote človeštva

"Žal se zdi, da je kruta srebreniška zgodovinska ura pozabljena, saj smo že več mesecev priča novi vojni v naši bližini"

P.K., STA
11. 7. 2022, 06.43
Posodobljeno: 11. 7. 2022, 06.50
Deli članek:

To so besede predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič ob današnji 27. obletnici genocida v Srebrenici, ko so enote bosanskih Srbov v le nekaj dneh pobile 8372 bošnjaških moških in dečkov, pa tudi žensk. Pokol v Srebrenici je za genocid leta 2007 spoznalo Meddržavno sodišče v Haagu.

STA
Ob današnji obletnici genocida v Srebrenici bo pokop 50 žrtev.

Klakočar Zupančič je v poslanici ob tem dogodku poudarila, da je še kako pomembno, da pokol v Srebrenici poimenujemo z njegovim pravim imenom - genocid, da so prepoznani krivci za to, žrtvam pa dano potrebno priznanje in pieteta. "Tega ne dolgujemo le slednjim, temveč tudi njihovim svojcem in preživelim ter rodovom, ki šele prihajajo," je zapisala.

Opozorila je, da na rane Srebrenice, ki se najverjetneje ne bodo nikoli zacelile, dodatno sol vsa leta posipajo nesprejemljivi poskusi zanikanja ali poveličevanja tega zločina, relativiziranje dejstev ter nabiranje političnih točk s provokativnimi izjavami. Po njenem prepričanju je spravni proces pomemben dejavnik evropske prihodnosti regije. "V že tako krhkem okolju Zahodnega Balkana je evropska perspektiva nujna, stabilnost in mir v regiji pa vrednoti, ki obenem pomenita tudi garant vsestranskega napredka in razvoja," je dejala.

Empatija in odgovornost

Predsednica DZ je v poslanci še zapisala, da so beli spomeniki v Potočarih nemi pomniki grozot in bolečine ter opomnik, kam lahko vodijo pomanjkanje odgovornosti in empatije, ideološka, nacionalistična ali druga zaslepljenost, nespoštovanje mednarodnih obvez in dogovorov, sovražni govor in spodbujanje nestrpnosti.