Krek naj bi se tako po dveh letih umaknil sam, čeprav je še pred nekaj tedni, takoj po državnozborskih volitvah, zatrjeval, da ne bo odstopil in da bi njegova zamenjava pomenila nedopustno politično vmešavanje. Po informacijah portala necenzurirano.si, ki se pri poročanju opira na več virov, naj bi Krek o umiku že obvestil vodilne uslužbence na NIJZ, hkrati pa pravno službo prosil, naj uredi vse potrebno za odstop. Odločitev naj bi sprejel po sestanku z novim zdravstvenim ministrom Danijelom Bešiščem Loredanom.
Slednji je za STA sicer zatrdil, da o odstopu Kreka ni obveščen, pri NIJZ pa so navedli, da Krek odstopne izjave ni podal. Sam Krek se na klice ni odzval. Bešič Loredan je sicer danes potrdil, da sta se s Krekom sestala v četrtek. Med drugim mu je, kot je dejal, predstavil vlogo, v katero "bodo postavili NIJZ". "Nisva pa se pogovarjala o njegovih korakih, to bi morali vprašati njega," je dejal in dodal, da o odstopu Kreka ni obveščen. Na vprašanje, če ga morda namerava razrešiti sam, je poudaril, da je to v pristojnosti sveta zavoda Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), v katerega je vlada na prvi seji v sredo ponoči imenovala nove svoje predstavnike, še poroča STA.
Pri necenzurirano.si sicer še poročajo, da naj bi imela nova koalicija po njihovih informacijah že izbranega Krekovega naslednika, ki pa naj ne bi bil epidemiolog in nekdanji direktor NIJZ Ivan Eržen, kot se je v zadnjih mesecih omenjalo v javnosti, temveč bi lahko vodenje NIJZ prevzel Branko Gabrovec, dolgoletni visoki uslužbenec NIJZ, ki vodi odbor za zdravstvo pri stranki SD.