NIJZ se sklicuje na priporočila EU in vladni odlok

Iniciativa za podaljšanje statusa prebolevnikov s šestih na 12 mesecev

J.P./STA
26. 11. 2021, 15.36
Posodobljeno: 26. 11. 2021, 15.39
Deli članek:

NIJZ odgovarja, da zaščita po okužbi s strokovnega stališča najverjetneje traja devet mesecev, a je odločitev o veljavnosti statusa prebolelih na strani Evropske unije in vlade.

Bobo
Status prebolevnikov v okviru digitalnih covidnih potrdil je po navedbah NIJZ omejen na obdobje šestih mesecev zaradi evropske uredbe in vladnih odlokov.

V Civilni iniciativi za strokovno obravnavo prebolelih po okužbi s koronavirusom so na NIJZ naslovili pobudo za podaljšanje statusa prebolevnikov s šestih na 12 mesecev. 

V civilni iniciativi ocenjujejo, da so prebolevniki v slabšem položaju v primerjavi s polno cepljenimi. Ob tem se sklicujejo na "številne znanstvene študije in podatke z domačega terena", po katerih naj bi imeli prebolevniki trajnejšo in učinkovitejšo zaščito pred ponovno okužbo kot polno cepljeni.

Prebolevniki po njihovi oceni za družbo predstavljajo minimalno tveganje za širjenje okužb s koronavirusom in ne obremenjujejo zdravstvenega sistema, saj ne polnijo bolniških postelj na intenzivnih oddelkih v primeru ponovne okužbe.

Vlada je v odloku, ki je začel veljati 5. septembra, veljavnost statusa prebolevnikov podaljšala s 180 na 240 dni. V odloku, ki je začel veljati 15. septembra, pa je njihov status zopet skrajšala na 180 dni.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so za STA pojasnili, da še preverjajo, če so prejeli poziv iniciative. Center za nalezljive bolezni NIJZ poziva sicer ni prejel.

Status prebolevnikov v okviru digitalnih covidnih potrdil je po njihovih navedbah omejen na obdobje šestih mesecev zaradi evropske uredbe in vladnih odlokov.

Posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ pod vodstvom infektologinje Bojane Beović je v preteklosti že razpravljala o tem, kdaj priporočiti cepljenje prebolevnikov, so opomnili na NIJZ.

V nacionalnih priporočil za cepljenje proti covidu-19 je tako zapisano, da zaščita po prebolelosti zelo verjetno traja devet mesecev, zato se prebolevnikom priporoča, da se cepijo do devet mesecev po preboleli bolezni, pri čemer zadostuje en odmerek cepiva. "Na drugi strani pa cepljenje prebolevnikov odlok in evropska uredba umeščata v obdobje šestih mesecev," so pojasnili na NIJZ.

Na ministrstvu za zdravje so za STA navedli, da so s pobudo iniciative seznanjeni. Po besedah vodje strokovne skupine za covid-19 pri ministrstvu Mateje Logar, je šlo pri omejevanju veljavnosti statusa prebolevnikov na šest mesecev za priporočila Evropske unije, ki jih spremljajo in se bodo v skladu z njimi tudi odločali.

Podatke o številu prebolevnikov, ki so se ponovno okužili s koronavirusom, po besedah Logarjeve hrani NIJZ. "Predvsem pa je treba upoštevati, da so podatki o prebolevnikih slabo obdelani, ker nekatere raziskave kažejo, da je verjetnost, da prebolevnik pride v bolnišnico petkrat večja kot pri cepljenih," je pojasnila Logarjeva.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij