Minister za zdravje Janez Poklukar je na današnji novinarski konferenci predstavil priporočila svetovalne skupine za covid-19 »v luči zadnjih dogodkov«.
Kot je dejal, strokovna skupina predlaga, da se tretji poživitveni odmerek poleg varovancev domov za starejše in posebej ranljivih kroničnih bolnikov priporoči za vse, ki štejejo 65 let ali več. Prav tako predlaga, da se za cepljenje uporabljajo le mRNA cepiva, vektorska pa le izjemoma - v primeru kontraindikacij za cepljenje z mRNA cepivi ali na izrecno željo osebe, ob seznanitvi z možnimi neželenimi učinki. Podobno je pred časom ravnala Danska.
Svetovalna skupina na podlagi novih podatkov zaradi nekoliko povečanega tveganja za vnetje srčne mišice pri cepivu Moderna v primerjavi s Pfizerjem nadalje priporoča, da se slednje uporablja pri mlajših od 30 let.
Strokovnim priporočilom strokovne skupine bodo sledili, je še dejal. "Razumem, da dogodki zadnjih dni niso pripomogli k zaupanju v cepljenje. Vendar pa je cilj vseh nas, da zajezimo naraščanje okužb in v zimski letni čas stopimo s stabilnim zdravstvenim sistemom," je poudaril.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) še pripravlja gradivo za vse izvajalce cepljenja. Dobili naj bi ga jutri. Potrudili se bodo, je še dejal Poklukar, da odmerki vektorskega cepiva ne bo šlo v nič. Dobile bi ga lahko države, ki ga potrebujejo.
Cepljenje proti gripi
Cepljenje proti gripi in cepljenje proti covid-19 se lahko opravi sočasno ali s kakršnimkoli presledkom.
Ministrstvo za zdravje bo v sezoni 2021/2022 zagotovilo brezplačno cepljenje za vse prebivalce proti gripi. To je še posebej priporočljivo za kronične bolnike, starejše osebe, majhne otroke (od šest mesecev do dveh let starosti), nosečnice ter za osebe z izjemno povečano telesno težo. Cepljenje je posebej priporočljivo tudi za osebe, ki so pri svojem delu izpostavljene nevarnosti okužbe ali pri delu lahko prenesejo okužbo na druge osebe, še posebno to velja za zdravstvene delavce in sodelavce ter druge nujne službe.
Priporočilo, ne omejitev
Tudi vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Bojana Beović se je dotaknila cepljenja s tretjim oziroma dodatnim in poživitvenim odmerkom. V prvem primeru gre za tretji odmerek vsaj 28 dni po drugem odmerku, in sicer se uprablja za bolnike s hudo oslabljenim imunskim sistemom, pri katerih se pričakuje, da so slabo odgovorili na osnovno cepljenje. V primeru poživitvenega odmerka gre na drugi strani za odmerek, ki ga lahko posameznik, ki je starejši od 18 let, prejme šest mesecev po drugem odmerku oziroma prvem odmerku cepiva Janssen. Kot je že znano, se poživitveni odmerek svetuje predvsem starejšim od 65 let. Za oba primera se uporabljajo izključno mRNA cepiva, pri čemer je v primeru cepiva Pfizer Evropska agencija za zdravila (Ema) nedavno ta tretji odmerek tudi uradno odobrila. To pomeni, da podpis posebne izjave o seznanitvi za to cepivo ne bo več potreben, bo pa treba izjavo še vedno podpisati v primeru cepljenja s tretjim odmerkom cepiva Moderna. Kar zadeva uporabo cepiv v primeru mlajših od 30 let, je Beovićeva dejala, da ne gre za strogo omejitev, temveč le priporočilo, da se cepijo s cepivom Pfizer. To priporočilo je posledica zelo redkega neželenega učinka, možnosti miokarditisa oziroma vnetja srčne mišice, ki je pri Moderni višja. Pojasnila je, da gre praviloma za blaga in izjemno redka vnetja, a se jim zdi to priporočilo smiselno, dokler ne bo znanega kaj več.
Beovićeva je še pojasnila, da se nekatere države odločajo, da tretji odmerek ponudijo osebam, cepljenim z vektorskima cepivoma, druge ne. V Sloveniji po njenih navedbah ta možnost ostaja odprta. Dodala je še, da tako AstraZeneca kot Janssen nudita zelo dobro zaščito pred hujšim potekom bolezni, a je slabša predvsem zaščita pred okužbo, kar pa je pomembno z vidika nadaljnjega širjenja virusa. Poudarila je sicer, da je posvetovalna skupina že v začetku poletja priporočila prednostno uporabo mRNK cepiv.