Koalicija KUL

Šarec o luknjah v njihovem programu: "Še najbližje resnici bomo, če rečemo, da je nastal na pobudo vas"

R.T.
2. 10. 2021, 10.01
Deli članek:

Cilj je, da štiri stranke dosežejo večino v DZ za oblikovanje vlade.

Bobo
Koordinator Levice Luka Mesec, predsednica SAB Alenka Bratušek, predsednica SD Tanja Fajon in predsednik LMŠ Marjan Šarec.

Predsednik LMŠ Marjan Šarec, predsednica SD Tanja Fajon, koordinator Levice Luka Mesec in predsednica SAB Alenka Bratušek so v torek podpisali sporazum o povolilnem sodelovanju. Ta programsko temelji na sporazumu, ki so ga v okviru gradnje t i. koalicije ustavnega loka (KUL) stranke oblikovale že lani in zajema štiri prioritete: zdravje prebivalstva, družbena solidarnost, zavezanost k trajnostnemu razvoju in evropska Slovenija, utemeljena na znanju in kulturi.

Šarec je danes zapisal, da je sporazum nastal na pobudo državljank in državljanov: »Zasipali ste nas z vašo pošto, javnimi pozivi, včasih tudi obupanimi, brezvoljnimi in vsega naveličanimi besedami.«

Prvak LMŠ je nadalje prepričan, da med njimi štirimi ni nikogar, »ki bi šel rušit naslednjo vlado«. Ob tem je ljudi pozval, naj ne iščejo lukenj v njihovem programu, saj da je »prav komentatorsko iskanje dlake v jajcu omogočalo in še tretjič omogočilo vladavino, kakršno imamo«.

Odzivi koalicije

Predsednik vlade Janez Janša sporazuma o volilnem sodelovanju v torek ni želel komentirati. »Ta sporazum bomo komentirali, ko bodo ponovno razpadli,« je dejal. So pa se odzvali poslanci iz vrst SDS. Po besedah vodje poslanske skupine SDS Danijela Krivca je izključevanje polovice volilnega telesa za njihovo stranko nepredstavljivo. »Koalicija KUL se na čustvu, kot je sovraštvo do drugače mislečih, lahko nekaj dogovori, ko pa je treba zagotavljati programska izhodišča, pa ni soglasja,« je še dejal. Da je s podpisom sporazuma nastala koalicija sovraštva, pa je prepričan poslanec SDS Branko Grims. »Ko je prihajala pandemija, so strahopetno vrgli puško v koruzo, danes pa se ponujajo kot rešitev za Slovenijo, kar pa niso,« je ocenil. Po njegovi oceni je namreč prav koalicija KUL bistvo slovenskega razvojnega problema.

Odzval se je tudi predsednik NSi Matej Tonin. »Modri ljudje se vedno kaj naučijo iz preteklih napak. Upam, da bo ta sporazum mnogo bolj trden ko njihov prejšnji,« je dejal.