Komisija za nadzor javnih financ je konec avgusta Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) predlagala, naj preveri, ali je Janez Janša v obdobju, ko je bil funkcionar, prijavil stike s predstavniki, lastniki ali lobisti podjetij, ki so med večjimi dobavitelji javnim zdravstvenim zavodom in drugim proračunskim porabnikom.
Spletni portal Necenzurirano je namreč julija poročal, da premier na otoku Mauritius že več let dopustuje in igra golf skupaj z največjimi dobavitelji v zdravstvu, med drugim tudi z znanim lobistom Božom Dimnikom ter poslovnežem Andrejem Marčičem. Ravno Marčičevo podjetje Integralis se je lani jeseni po poročanju omenjenega portala prijavilo na dva razpisa generalnega sekretariata vlade za celovito prenovo podatkovnega centra in njegovo nadgradnjo. Te posle so tedaj med drugim problematizirali poslanci iz opozicijskih vrst na seji komisije za nadzor javnih financ.
Brez nepravilnosti
KPK je predlog DZ upoštevala ter preverila evidenco zapisov lobističnih stikov predsednika vlade Janeza Janše, zajeli pa so tudi stike poslanske skupine SDS v obdobju od leta 2011 do avgusta 2021. Komisija je predvsem pogledala, katere lobistične stike sta premier in njegova stranka prijavila v zadnjem desetletju, kolikor pač hranijo tovrstne podatke. Med njimi so sicer našli tudi sestanke s predstavniki, lastniki ali lobisti podjetij, ki so med večjimi dobavitelji slovenskih bolnišnic, ne pa tudi z Dimnikom in Marčičem, je poročal POP TV. Nepravilnosti niso odkrili, zato niso uvedli nobenega postopka.
Kot izpostavlja POP TV, bi KPK, tudi če bi odkrila kake nepravilnosti, te lahko obravnavala le, če bi se zgodile pred manj kot pet leti, medtem ko zgodba o igranju golfa Janše na Mauritiusu sega v leto 2003. KPK je te podatke posredovala tudi parlamentarni komisiji za nadzor javnih financ, ki jih je zahtevala. Seja te komisije se bo še nadaljevala, ko se je bo udeležil tudi Janša in sam pojasnil ozadje njegovih druženj ob igranju golfa.