Čez dober mesec se bo izteklo devet mesecev od cepljenja prvih državljanov zoper covid-19 v domovih starejših občanov.Po mnenju nekaterih v zdravstvu pa naj bi po devetih mesecih zaščita s cepivi popustila, zato bi moral slediti tretji odmerek. Ali res in za koga, pojasnjuje NIJZ: »Prvi cepljeni državljani so dobili drugi odmerek cepiva sredi januarja, tako se devet mesecev izteče sredi oktobra. Pred tem bo gotovo že tudi bolj jasno, kako je s potrebo po poživitvenem odmerku oziroma trajanjem zaščite po cepljenju.«
Potrdilo o cepljenju še ni časovno omejeno
Glede na poročila o cepljenju proti covidu-19, sprejeta 18. avgusta letos, lahko prejmejo tretji odmerek cepiva osebe s presajenimi organi in huje imunsko oslabljeni ter tisti, za katere to predlagajo njihovi lečeči zdravniki. Odločitev je individualna.
NIJZ glede veljavnosti potrdila, ki se nanaša na polno cepljenje proti covidu-19, pojasnjuje: »Evropsko digitalno covidno potrdilo (EU DCP) je enotno evropsko, splošno veljavno covidno potrdilo o prebolelosti, cepljenosti ali testiranju (PCT), ki za cepljenje za zdaj nima omejitve trajanja. Veljavnost DCP-potrdil se bo predvidoma podobno urejala po vsej EU.«
Kako je torej s tretjim odmerkom cepiva? NIJZ pojasnjuje: »V EU za nobeno cepivo proti covidu-19 še ni registriran tretji odmerek. Na naslednjem sestanku Posvetovalne skupine za cepljenje bomo znova razpravljali glede tretjega odmerka. Je pa Slovenija ena od nekaj držav v EU, ki že omogočajo cepljenje s tretjim odmerkom osebam, ki so prepoznane kot huje imunsko oslabljene. Podrobnosti so objavljene na naši spletni strani.«
Če oziroma ko se bo pojavila potreba po tretjem odmerku, bodo po mnenju NIJZ »najverjetneje prednostne skupine podobne, kot so bile opredeljene v nacionalni strategiji za cepljenje proti covidu-19, ko se je to začelo. Za dodatne, poživitvene odmerke je predvidena uporaba cepiv mRNA.«
Spremembe pogoja cepljenosti
Vlada je minuli petek uveljavila spremembe odloka, ki nekoliko drugače opredeljujejo pogoj cepljenosti proti covidu-19. Po novem ta pogoj nemudoma izpolni vsak, ki je polno cepljen, in mu ni več treba čakati en teden ali dva po cepljenju z drugim odmerkom.
Pogoj cepljenosti, ki poleg testiranja in prebolelosti velja za opravljanje nekaterih dejavnosti in za vstop v državo, lahko dokažejo cepljeni z dvema odmerkoma cepiv BioNTecha in Pfizerja, Moderne, Sputnika, Sinovac Biotecha, Sinopharma ali AstraZenece. Velja tudi kombinacija dveh cepiv. Za izpolnitev pogoja cepljenosti je dovolj tudi en odmerek cepiva Johnson & Johnson.Za cepivo AstraZenece se začne odlok uporabljati po 11. septembru. Dotlej velja, da je za pogoj cepljenosti dovolj en odmerek cepiva AstraZenece.
Novosti v Italiji
Kot poroča Primorski dnevnik, je italijanska strokovna skupina za covid-19 »odobrila podaljšanje veljavnosti covidnega potrdila po cepljenju«. Parlament bo 6. septembra sprejel še amandmaja k uredbi, ki ureja uporabo covidnega potrdila. »Tako stopi v veljavo podaljšana, enoletna veljavnost covidnega potrdila (ki je doslej trajalo devet mesecev), petnajsti dan po prejemu drugega odmerka. Podaljšali so tudi veljavnost covidnega potrdila na podlagi prebolelosti: doslej je bil certifikat zelen še šest mesecev po prvem pozitivnem testiranju, po novem bo veljal dvanajst mesecev.«