Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je za sledenje stikov brez predhodne objave javnega razpisa najel pol leta staro podjetje City Connect iz Brežic, ki je del mednarodne skupine s sedežem v Dublinu. Prvi varuh zdravja v Sloveniji, ki ga uteleša direktor inštituta Milan Krek, je zunanje usluge iskal brez javnega razpisa »zaradi skrajne nujnosti«, ki je po njihovem niso mogli predvideti.
NIJZ že od maja lani, torej od zaključka prvega vala epidemije, opozarja na preobremenjenost epidemiologov pri sledenju stikov okuženih. Epidemiologi od lanskega oktobra do sredine letošnjega junija zaradi prevelikega števila okuženih njihovim stikom sploh niso sledili.
Pomanjkanje denarja
V tem času sta v državi potekala dva vala epidemije, tik pred četrtim valom pa je nacionalni inštitut stanje presenetilo?
Po navedbah NIJZ je bilo krivo pomanjkanje finančnih sredstev, ki so bila zagotovljena šele 7. julija, ko je bil sprejet zakon o nujnih ukrepih na področju zdravstva. To je vsaj nenavadno glede na to, da je premier Janez Janša lani oktobra zatrjeval, da so najprej na vrsti življenja in zdravje, šele nato pride na vrsto ekonomija.
NIJZ je sicer k oddaji ponudb povabil šest klicnih centrov. Zakaj so izbrali pred kratkim ustanovljeno podjetje City Connect, za kakšen obseg dela in kakšne so sploh reference podjetja, NIJZ ni sporočil. Odločitev o izbiri novega podjetja močno spominja na nakupe zaščitne opreme med prvim valom, ko so posle z maskami dobivale novoustanovljene družbe ali takšne, ki so se še tri mesece prej ukvarjale izključno z mizarstvom.
Počivalšek in kandidatka za mis Slovenije
Brežiško podjetje City Connect, ki je hčerinsko podjetje mednarodnega konzorcija City Connect, je bilo ustanovljeno 5. januarja letos, je razvidno iz evidence Agencije RS za javnopravne evidence in storitve. Družbo vodita direktorja Ivica Mađura in Samanta Softič, s slednjo pa se aktualni minister za gospodarstvo in predsednik SMC Zdravko Počivalšek pozna že vsaj 14 let.
Leta 2007 se je Softičeva uvrstila v polfinale tekmovanja za mis Slovenije, o njeni nadaljnji usodi pa je soodločal Počivalšek, ki je bil takrat kot predsednik uprave Term Olimija del šestčlanske strokovne komisije, ki je ocenjevala notranjo in zunanjo lepoto polfinalistk. Softičevi ni uspelo, bila je med šestimi polfinalistkami, ki so zaključile tekmovanje, zato pa je očitno uspešnejša v poslovnem svetu.
Gospodarsko ministrstvo podprlo prihod
Poti Softičeve in Počivalška so se prekrižale desetletje pozneje, ko se je mednarodni konzorcij pripravljal na ustanovitev hčerinske družbe v Sloveniji. Predstavniki ministrstva za gospodarstvo, ki ga vodi Počivalšek, so se namreč lani srečali s predstavniki družbe.
Kot je lansko jesen poročal Siol, so jim predstavniki ministrstva predstavili različne razvojne ukrepe in mehanizme, ki jih zagotavljajo ministrstvo in izvajalske institucije. Ob tem so podprli prihod tujega kapitala. »Še posebej spodbudna je napoved, da naj bi investicija zagotovila več kot sto novih delovnih mest. Ministrstvo podpira vlaganja tujih podjetij pri nas in si prizadeva za tehnološki razvoj našega gospodarskega okolja,« so novembra lani pojasnili na ministrstvu.