Delavci, ki so na neki kmetiji na Šri Lanki kopali studenec so pri kopanju naleteli na ogromno skalo. Vsaj tako se je najprej zdelo. Skala je bila nenavadno modrikaste barve, kar je pri delavcih iz dežele, ki je znana po bogatih nahališčih dragih kamnov, sprožilo alarm. Lastnik je poklical strokovnjaka za drage kamne.
Izkazalo se je, da je skala v resnici velikanski kristal safirja, dragega kamna pretežno modre, bele ali tudi rožnate in rumene barve. Njegovo težo so ocenili na 2.5 milijona karatov in je doslej največji kadarkoli najdeni safir. Najdeni safir je dobil tudi ime "Safir Serendipity", kje natančno so ga našli, pa lastnik iz razumljivih razlogov noče izdati. Vrednost safirja ocenjujejo na 140 milijonov dolarjev, čeprav morajo njegovo vrednost strokovnjaki še določiti. Izkaže se lahko namreč, da safirji, skriti v njem, niso vsi dovolj visoke kvalitete, poleg tega pa je najdena skala po vsej verjetnosti skupek več sto safirjev, ki so med sabo povezani z drugimi minerali.
"Še nikoli nisem videl tako velikega primerka," je za BBC dejal strokovnjak za drage kamne, dr. Gamini Zoysa. "Ta je verjetno nastal pred 400 milijoni let."
Safirji, ki so kemično gledano precej neprivlačen aluminijev oksid, nastajajo večinoma v granitnih kamninah. Safir je eden najtrših kamnov in tako zelo odporen na praske. Poleg izdelave draguljev je uporaben tudi v tehnologiji, ki uporablja odporne materiale.
Šri Lanka je sicer ena največjih proizvajalk in največja svetovna izvoznica safirjev. Od tam pa prihajajo safirji najboljše kvalitete, ki na tržišču dosegajo najvišje cene. Lani je, kljub zmanjšanemu prometu zaradi pandemije, država z izvozom teh kristalov zaslužila pol milijarde dolarjev.